Yazılım

Yazılım Dünyasına Nereden Başlanmalı? Hangi Dil İle Başlanmalı?

Yazılım ile ilgilenmek istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum diyenlerdenseniz 3 adımda size doğru yolu gösteriyoruz.

Bilgisayar başında uzun süreler geçiren çoğu kişi artık üreten bir birey olmak ister. Bunun karşılığında grafik tasarım ile satış danışmanlığı ile veya yazılım ile ilgili çalışmalara başlar. Başlar başlamasına da peki verimli bir sonuç alabilir mi? %70 ihtimalle hayır. Yazılıma yeni başlayanlar için 3 adımda doğru yolu gösteriyoruz. Öyleyse başlayalım.

1. Dil Seçimi

programlamadilleri

Dil seçimi çok önemlidir.  ‘Ya ben yazılım ile uğraşacağım okey. Eee hangi dil ile başlayabilirim‘ herkesin ilk başta aklını kurcalar bu soru hangi dil ile başlamam gerek. Burada ilk başta kendinize soru sormanız gerekiyor. ‘Ben ne yapmak istiyorum? Oyun mu? Mobil uygulama mı? Websitesi mi?’ İşte ben ne yapmak istiyorum sorusunu cevapladığınız takdirde ilerlemeye devam edebilirsiniz.

Kodlamanın Temelini Öğrenmek İstiyorum Daha Sonra Farklı Dillere Geçerim

İşte o zaman tek kurtarıcınız Python oluyor. İngilizce konuşur gibi yazdığınız kod satırları ile geliştiğiniz süreç içerisinde aklınıza gelen her şeyi yapmaya çalışabilirsiniz. web uygulaması, konsol uygulaması hatta oyun. Evet Python size her şeyi yapma imkanı sunuyor hem de çok kolay bir şekilde. Programlamaya yeni başlamak istiyorsanız kesinlikle Python öneriyoruz. Sitemizde bulunan tamamen ücretsiz Python dersleri için buraya tıklayınız.

Oyun Yapmak İstiyorum

Webprogramlama1

İşte o zamanda size tekrardan bir soru yöneltiyorum. Hangi platformda oyunu geliştireceksiniz? Bu sorunun cevabı çok fazla kombinasyon içerebilir ama biz temellerini alalım. Aklımıza ilk gelenlerden iki tanesi Unity ve Unreal Engine. Unity için C# diline hakim olmanız gerekmektedir C# dili çok geniş kapsamlı bir dildir yazımı biraz zorlayıcı olabilir fakat tatmin edici sonuçlar çıkarır. Unreal Engine’de ise durum biraz farklı C++ kullanan Unreal Engine tek kişi oyun yapmak için biraz profesyonel kalabilir. Tercihinizi C# ve Unity olarak kullanmanız önerilir. İki oyun motoru ile ilgili detaylı inceleme için buraya tıklayınız.

Web Sitesi Yapmak İstiyorum

Bu cevapta ise temel olan HTML öğrenimi işinizi kolaylaştıracaktır. BackEnd, FrontEnd, FullStack kavramlarını iyi araştırıp hangi tarafta çalışacağınızı seçmelisiniz. FrontEnd önerim HTML5 ve CSS. BackEnd önerim PHP ve JavaScript‘dir. BackEnd tarafında kullanılan dillerin dersleri için tıklayınız.

 

2. Araştırmacı Olun

arastirmaciolun1

Yazılım ile ilgili tüm kavramları bilmeye özen gösterin. Tanıdığınız veya yakınınızda başka bir yazılımcı var mı araştırın. İnternet üzerinden insanların yaşadığı sorunlara bakıp çözmeye çalışın. Karşılaştığınız sorunlarda pes etmeyin elbet cevabı veya çözümü vardır.

3. Kod Okuyun

Github, Gitlab ve benzeri platformlardan ilgilendiğiniz alanda ne yapılmış takip edin. Public projeleri açıp okuyun, anlamaya çalışın. Ben yazılıma ayırdığım vaktin %30’unu öğrenmeye %30’unu yazmaya %40’ını da okumaya ayırdım. Böylelikle yeni yöntemler görüp kodlarınızı daha temiz ve okunaklı yazabilirsiniz. Belki beğendiğiniz bir parçayı projenize bile dahil edebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim yorumlarınız bizim için değerli. Görüşlerinizi bildirmeyi unutmayınız. Kodportali.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu