BilgisayarTeknolojiYazılım

Yazılım Meraklıları İçin En İyi 5 Arduino Projesi

Arduino projeleri yazılım odaklı olmasından dolayı daha çok ülkemizde öğrenciler ve yazılım meraklıları tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca Arduino, ülkemizde bir AR-GE takımıda oluşturmaktadır.

Peki Arduino Nedir ?

Arduino, mikrokontrolcü kartları olan yazılım paketleri ile programlama platformudur. Daha çok üniversitelerde proje ödevleri yapımında kullanılan bir yazılım paketi olarak da kullanılıyor.

Arduino’ya Nasıl Başlayabilirim ?

Öncelikle Arduino’ya başlayabilmek için gerekli ekipmanlar ve “Arduino başlangıç seti” gerekmektedir.

Başlangıç setinde :

1- Bir adet Arduino uno R3

2- Devre malzemeleri

3- HC-SR04 sensörü

4- Bir öğretici kitapçık bulunmaktadır.

Artık Arduino malzemelerini tanıdıysak , projelere geçebiliriz.

1.Çizgi İzleyen Robot

Çoğu proje gibi demonte gelen “Fline Arduino” 30-60 dakikada küçük bir lehim işlemiyle hazır hale gelebilir.Daha çok uluslararası yarışmalarda kullanılan bir ürün olduğu için kod işlemleri diğerlerinin aksine biraz daha zor.

2.Dht11 Sıcaklık ve Nem Sensörü

Tek dijital pim aracılığıyla sıcaklık ve nem hassasiyeti verileri sağlayan “Dht11” daha çok makine mühendisleri tarafından düzenlenen proje ödevlerinde kullanılıyor. Yapımı ve maliyeti kolay olan sensör , kodları ilede kullanıcıyı pek yormamakla birlikte Arduino becerilerini kat ve kat artırıyor. Başlangıç kitinin üstü olan bu proje -? aralığındaki nemi ±%5 hassasiyetle, 0-50°C aralığındaki sıcaklığı ise ±2°C hassasiyetle ölçebilen sensör ek olarak sadece 1 adet 10k dirence ihtiyaç duyuyor.

3.Arduino Kapı Kiliti

Daha çok yeni başlayanların kullandığı bu proje 4×3 tuş ve led ekranı ile baya hoş duruyor. Kodlamaları orta seviye olan bu proje bazı devre eklemeleriyle yeşil ışık ve buzzer ile ses verilebilir. Gayet mantıklı bir proje olan kapı kiliti kodlamaları ile kullanıcıya büyük miktarda deneyim kazandırıyor

4.Işık Etkisiyle Sesli İkaz Sistemi 

Bu projeyi tanıtmadan önce “Ldr” hakkında küçük bir bilgilendirme yapacağım, Ldr yani ışık etkisine göre direnci değişen teknolojik elemanlardır. Bu proje basitçe buzzer kullanımı için ideal. Yazılımı oldukça kısa ve kolay olan bu komut sistemi yeni başlayanların direnç elamanlarını daha iyi anlaması için bir devre sistemidir. Projeyi yapmak için ilk önce devre şemasını okuma öğrenmeniz lazım.

5.Örümcek Robot 

Bu proje daha profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Devre sistemi gibi kodlamasıda zor olan Örümcek Robot kullanıcıların “fe-male” devrelerini yakmakla büyük bir ün salmış durumda. Toplamda 12 adet motor kullanılan bu proje 3 boyutlu “Solidworks” programında tasarlanmıştır. Üniversitelerin bitirme tezlerinde popülerlik kazanan Örümcek Robot yapımı hayli az.

Mount & Blade II : Bannerlord Sistem Gereksinimleri

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 3 Puan: 5]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı