Teknoloji

YAPAY ZEKÂ NEDİR?

   Yapay zekâ en temel anlatımı ile sayısal bir akıl gibidir. Ancak akıl demek yanlış olur. Çünkü yapay zekâ düşünemez ve doğal bir biçimde öğrenemez onlar algoritmalar ve veri(data) yolu ile bilgiye ulaşırlar. Yani kısaca sorun çözme, mantık yürütme gibi kavramlar üzerine çalışan akıllı makinelerdir.


 Yapay zekâ ingilizce Artificial Intelligence kelimesinden gelir ve kısaltımı AI olarak kullanılır. Yapay zekâda sabit kalınan bir kavram yoktur aksine çok geniş ve kapsamlı bölümlere ayrılır. Bunların başlıcaları;

  • Makine Öğrenimi (Machine Learning)
  • Nesnelerin İnterneti (IoT-Internet of Things)
  • Derin Öğrenme (Deep Learning) ‘dir

En geniş kavramlar Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme’dir. Çünkü Yapay zekâ bu kavramlar sayesinde bilgiye ulaşır.

NESNELERİN İNTERNETİ (IoT)

   Nesnelerin internetini en kısa tabir ile internete bağlanan her cihaz olarak tanımlayabiliriz. Gartner Inc’e göre 2020 yılına kadar internete bağlı 26 milyar cihaz olacaktır. Bu kavramdan örneklere ise akıllı ev sistemlerini gösterebiliriz, siz daha eve varmadan internet aracılığı ile kombiyi aktif ederek evinize sıcacık bir şekilde girebilirsiniz.

DERİN ÖĞRENME

   Veri bilimciler görüntü sınıflandırma, video analizi, konuşma tanıma ve doğal dil öğrenme süreci dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda çığır açan gelişmeler elde etmek üzere makineyle öğrenmede GPU’ları kullanmaktadır. Özellikle, büyük miktarlarda etiketlenmiş eğitim verilerinden özellik saptama yapabilen sistemler oluşturmak için ileri teknoloji, çok seviyeli “derin” sinir ağların kullanılması olan Derin Öğrenme, önemli derecede yatırım ve araştırmanın yapıldığı bir alandır.

YAPAY ZEKÂ TEHLİKELİ MİDİR?

   Bu konu aslında kişisel, konuya nasıl baktığınızla alakalı bence yapay zekâ tehlikenin aksine çok fazla yararlı sanayiden tutun sağlık sektörüne kadar sayısız yararı olabilecek bir makine tehlikeli olmak için bir kötülük yapması gerekir ancak ona zaten ne yapması gerektiğini biz insanlar algoritmalar ile öğretiriz ve tabii ki kendi kuyumuzu kazmak istemeyiz 🙂 .


DİPNOT: MAKİNE ÖĞRENİMİ KONUSU DAHA DETAYLI BİR KONU OLDUĞUNDAN AYRI BİR SAYFADA ANLATILMIŞTIR. BU BAĞLANTIYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.
KAYNAKÇA : https://searchenterpriseai.techtarget.com/definition/AI-Artificial-Intelligence
https://www.algoritmauzmani.com/nedir/artificial-intelligence-yapay-zeka-nedir/

 

 

 Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu