C #Yazılım

WPF C# NESNE

C# WPF APP

Herkese merhaba arkadaşlar da’Polimat C# WPF derslerinin 2. bölümüne hoş geldiniz. C# dilini kısa ve anlaşılır bir şekilde sizlere  anlatacağım. Şimdiki yazımızda WPF’deki nesnelerin bir kısmını sizlere resimlerle örnek göstereceğim. WPF’e yeni başlamış biriyseniz sizin için çok faydalı olacak eğer çok meraklıysanız bir sonraki yazılardanda kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bugün öğreneceğimiz nesneler şunlardır: “TextBox, Label, TextBlock, Button, CheckBox, PasswordBox, RadioButton, Image”

TextBox kullanıcıdan veri almamızı ya da sisteme dışarıdan değer girmemizi sağlar.

      Gördüğünüz gibi kullanıcılar dışarıdan veri girişi yapamaz veya yazıyı silemez. Label programcılar tarafından ekrana yazılır ve yazılar çok uzun olmaz.  Benzeri olarak TEXTBLOCK ile neredeyse aynı diyebiliriz tabi ikisininde kendine has özellikleri var mesela basit bir örnek vereyim TextBlock’ta ekrana yazı yazmak için (Text) kullanılır Label de ise (Content) kullanılır. İşlem yaparken TextBlock’ u kullanmanızı tavsiye ederim.

PaswordBox aslında bir hesaba giriş yaparken şifrelerimizin gözükmemesini sağlamak için kullanılır. Tabi sadece şifreleri gizlemek içinde değil oyunlarda bile kullanılır. Basit bir oyun yapıp size sunacağım.

RadioButtonu’ u çoğu zaman formlarda  ( ⁰Kız   ⁰Erkek ) veya ( ⁰Evet   ⁰Kısmen  ⁰Hayır ) şeklinde görüyorduk. Yani RadioButton iki veya daha fazla seçenek içinde bir seçim yapmayı sağlıyor. Buna benzer CheckBox (kutulu) var. CheckBox ise iki veya daha fazla seçenek içerisinden kullanıcı istediği kadar seçebilir. Bu nedenle ikisi arasındaki en önemli fark RadioButton tek seçenekli olurken CheckBox ise çoklu seçenek yapılabiliyor.

DatePicker kullanıcıya tarih ile alakalı verileri girmesini ister. Calendar da DatePicker gibidir. Görsel olarak sadece DatePicker de takvim sembolüne bastığımızda takvimi gösterirken, Calendar da takvimi hiçbir şey yapmadan ekrana gösteriyor.

DatePicker
Calendar

ComboBox kullanıcının seçeceği elemanları liste halinde ekranda gösterir. En önemli özelliklerinden birine değineceğim veri eklerken xaml kısmından ComboBox.Item yada xaml.cs kısmında CbÖrnek.ItemsSource= new List<string>() { “Label”, “TextBlock” } şeklinde listeleniyor. Bu sayede ComboBox’a bastığınızda içinde listelenen veriler arasında seçim yapabiliyor.

 Buton en önemli nesnelerdendir de diyebiliriz. Button’ a basıldığı zaman istenilen işlemi yapar. Kullanıcıdan aldığı veriyi başka bir yere göndermek  ve alınan veriyle işlem yapmak için kullanılır. Genellikle Click(tıkla) olayı kullanıyor.

Image programa resim ekleme işlemi yapar. Bu işlemi hem programcı kendisi yazarken koyar hem de kullanıcı istediği fotoğrafı ekranda gösterir tabi kullanıcının ekrana göstermesi için de OpenFileDialog() tanımlaması gerekir.

Örneklerin hepsini diğer yazımda güzel bir örnek ile göstereceğim. Takipte kalın.

BAŞARILAR…

C# wpf derslerinin devamını görmek için tıklayın

C# wpf derslerinin devamını youtube’de görmek için tıklayın

C# dersi ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayınız! – da’Polimat.com Ekibi Youtube

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 5 Puan: 4.6]
Yoluyla
Youtube
Kaynak
da'polimat Ekibi
Etiketler

İkra Aka

Merhaba ben İkra Aka

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı