GündemHaber

Wikipedia Resmi Olarak Açılıyor!

Evet, Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia hakkında olan kararı Resmi Gazete‘de yayınlandı. Kararın alınmasıyla sitenin birkaç saate açılması bekleniyor. Ben bu yazıyı yayımlarken bile açılmış olabilir.

Bildiğiniz üzere Wikipedia ülkemizde yasaklıydı ve dünyada Wikipedia’yı yasaklayan ilk ülkeydik fakat dün, Venezuela Wikipedia’yı yasaklayan ikinci ülke oldu. Bizler Wikipedia’ya girmek için VPN programları kullanmak zorunda kalıyorduk, fakat artık buna ihtiyacımız olmayacak.

Wikipedia Neden Kapatılmıştı?

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde Başbakanlık tarafından açılan davanın gerekçesinde “İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur” denildi. Bunun sonucundaysa Wikipedia ülkemizde resmi olarak 29/04/2017 tarihinde erişime engellenmişti. Fakat yazının başında ve sonunda gördüğünüz gibi artık bilgiyi bulmak için uğraşmayacak, yeniden Wikipedia’ya kavuşacağız.

Erişim Engeli BTK Tarafından Açılıyor!

Adalet bakanımız olan Abdulhamit Gül konuyla ilgili konuştu ve yapılanın yanlış olduğunu belirtti. Yapılan engel erişiminin sebebinin tam anlaşılamadığını söyledi. Wikipedia’nın kurucusu olan Wikimedia Vakfı, Türkiye’de olan engel erişiminin açılması için birçok başvuru yapmasına rağmen bir dönüş alamayınca, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu ve şu an görebileceğiniz gibi Wikipedia birkaç saate aramıza dönüyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun Resmi Gazete sayesinde erişim engelini açmasını bekliyor. Çok yakında aramıza geri kavuşacak. Umarım ben bu yazıyı yazarken çoktan açılmış olursun. Aramıza hoş geldin Wikipedia!

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 1 Puan: 5]
Etiketler

Emir Erdem

18 yaşında, eğlenmeyi seven, oyun ve teknoloji sektörüne tutku besleyen yazarınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı