GündemOtomobil

Tesla’nın Kamyoneti Cybertruck

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde tanıttığı kamyoneti Cybertruck alışılagelmiş kamyonet ekolünü kökünden değiştirebilir. Kullandığı elektrik gücü ile dizel ve benzinli motorlara göre verim konusunda büyük avantajlara sahip. 30 kere soğuk haddelenmiş çelik iskeleti ve her ne kadar lansman sırasında çatlamış olsa da zırhlı camları ile muadillerine nazaran dayanıklılık konusunda önemli artılar taşıyor. Aracın dayanıklılık konusunu bu kadar ciddiye alması Tesla’nın Cybertruck’u silahlı kuvvetlere satmak istediğiyle ilgili bir takım düşüncelere şimdiden yol açmış durumda. Bu özelliklerin yanı sıra Tesla ekibi reklam kampanyaları ile Cybertruck’un gücünü göstermek ve tanıtmak istiyor. Bunun için Cybertruck’un Amerikan kamyonet piyasasının en çok sevilen ve satılan modellerinden Ford F150’yi çektiği bir video yayınlandı. Bu video ile Tesla hem gücünü hem de rakibine karşı üstünlüğünü göstermiş oldu. Cybertruck tanıtımı esnasında atılan toplar yüzünden kırılan camlarıyla Tesla hisselerinde bir düşüşe sebep olsa da oluşturduğu trendle insanların ilgisini çekti.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tanıtımının üstünden çok kısa bir süre geçmesine rağmen bu kadar konuşulması ve ön siparişleriyle kamyonet piyasasında büyük bir ivme kazanan aracın bu başarısında tasarımının, veriminin ve dayanıklılığının büyük payı var. 200 binden fazla ön sipariş alan Cybertruck 400,480,800 kilometre menzilli 3 farklı seçeneği ve opsiyonlarıyla alıcıların beğenisine sunuldu. Tasarımıyla da gelecekten gelmiş gibi bir izlenim uyandıran aracın tasarımının sebebi Elon Musk’ın açıklamasına göre kullanılan malzemeden kaynaklanıyor. 30 kere haddelenmiş çeliğin üretiminde kullanılan presin kırılabileceğini belirten Musk, yeni bir pres yapmak ya da Cybertruck’u eğimler olmadan yapmak ikileminde kaldıklarını ve Tesla olarak ikinci seçeneği seçtiklerini söyledi. Aracı bu kadar ilgi çekici kılan diğer bir nokta ise kullanılan güç kaynağı ve verimi. Araçta standart opsiyonda 1, diğer opsiyonlarda ise 2 ve 3 adet elektrik motoru yer alabiliyor. Standart versiyon da 0-100 km hıza 6.5 saniyede ulaşan araç, 2 motorlu versiyonda 4.5, 3 motorlu versiyonun da ise 2.9 saniyede ulaşabiliyor. Standart versiyonda taşıma kapasitesi 3500 kilogram olan aracın taşıma kapasitesi en güçlü opsiyonla 6500 kilograma kadar çıkıyor.

PAZAR PAYLARI DEĞİŞEBİLİR

Bu bilgiler ışığında Tesla Cybertruck, klasik tasarımları ve verimsiz dizel-benzinli motorlarıyla yıllardır köklü yenilikler yapmamış firmaları epey zorlayacak gibi gözüküyor. Cybertruck’un başta ABD kamyonet pazarı olmak üzere zamanla Dünya kamyonet pazarında büyük değişikliklere öncü olacağı kesin.

Cybertruck hakkında daha fazla bilgi için:https://www.tesla.com/cybertruck

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 3 Puan: 5]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı