BilimDonanımGündemHaberSosyal MedyaTeknolojiYaşamYazılım

SpaceX, Herkese Hızlı İnternet Dağıtıyor! Starlink Projesi!

Elon Musk’ın dünyanın dört bir yanında hızlı ve ucuz internet adı altında doğan projesi son adımlarını atıyor! Starlink uyduları nedir?

Starlink, Elon Musk’ın dünyanın dört bir yanına interneti ucuz ve hızlı bir şekilde dağıtma projesi. SpaceX şirketi altında büyüyen bu projenin son adımları atılıyor. SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell 22 Ekim’de yaptığı basın toplantısında, ABD’de Starlink ile 2020 senesinin ikinci çeyreğinde genişbant hizmeti sunmaya başlayacaklarını dile getirdi.

Elon Musk, geçtiğimiz ay kendi evinde bulunan Starlink terminali ile bizlere tweet atmıştı.

Elon Musk’ın Starlink Uydusundan Attığı Tweet!

Elon Musk, bu tweeti ile bizlere projenin son adımlarında olduğunu belli etmişti. Bu teknolojiye son dönemde oldukça artan fiyat politikaları ile birlikte kullandığımız servis sağlayıcıları karşı çıkacaklar mı?

Starlink Güvenilir Olacak Mı?

Proje herkese hızlı ve ucuz internet sağlamak için oluşturulduğu için aynı uydu üzerinden internete bağlanan kullanıcıların bilgileri güvende mi? Güvenlik önlemleri yetersiz kalacak mı? Şirket, geçtiğimiz günlerde verilen konferansta internet korsanlarının uyduya erişimi olsa bile bunu başaramayacağını ve kullanılan sistemin şuan hali hazırda kullandığımız sistemle aynı olacağını fakat bunun dağıtımının farklı yolla yapılacağını bir kez daha izleyenlere gösterdi.

Şirketlerin İnternet Dağıtım Projelerine Bakış Açısı

Çoğu şirket 2020 yılı içerisinde böyle projeleri ortaya çıkaracağını veya destek vereceğini duyurdu. Facebook, Google ve Amazon gibi dev şirketler önümüzdeki yıllarda kendi internet dağıtım projelerini paylaştı. Facebook insansız hava araçları ile bunu sağlamaya başlamak istediklerini ve şuan güvenlik aşamalarını değerlendirdiğini söyledi. Böylesine açık bir ağa kötü niyetli kişilerin de dahil olacağını ve bazı fonksiyonların bu yüzden kapalı olacağını duyurdu. Cinsel içerikli siteler vb. platformların bu ağlar üzerinden kesinlikle erişilemeyeceğini açıklayan Facebook ilk denemelerini yapmaya başladı.

Hizmetlerin durumu şuanlık böyle 2020 yılı bizim için büyük bir devrim olacağına inanıyoruz.

Güvenli İnternet Kullanımı ile ilgili makalemize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 2 Puan: 5]
Etiketler

Mehmet Baysu

Teknoloji Meraklısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı