PYTHONYazılım

Python Dersleri #1 Python Nedir? Hello World!

Python Nedir?

Python, yazılması ve okunması oldukça kolay bir programlama dilidir. 1990 yılında Guido Van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanan bu dil her ne kadar yeni başlayan kullanıcılara önerilse de yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Kendi bünyesinde editör(IDE)’ye sahiptir ekstra bir program kurmanıza gerek yoktur. Normal ingilizce yazıyormuş gibi yazıldığından programlamaya yeni başlayan kullanıcılar arasında oldukça popülerdir.

Python İndirmek İçin!

Python indirmek için buraya tıklayarak kendi sitesine gidip indirebilirsiniz kurulumu oldukça basittir. Kurulum tamamlandıktan sonra (Windows İçin) başlangıç menüsünden Python IDLE şeklinde aratarak karşımıza çıkan programı çalıştırabiliriz.

Python IDLE’da İlk Kodumuzu Yazıp Çalıştıralım!

Editörde komutlarımız renkli bir şekilde yazılır. Kod daha okunabilir ve anlaşılır olması amacıyla çoğu editör bu şekilde kodları değişken, yorum satırı, fonksiyon vb. şeyleri renklendirir. Kendi editörü de bu işlemi otomatik olarak yapıyor. İlerleyen derslerde daha profesyonel editörlere geçiş yaptığımızda onların da böyle özelliklere sahip olduğunu fark edeceksiniz.

İlk kodumuzu yazıyoruz.

IDLE ekranına

"Hello World!"

yazdığınız takdirde size ‘Hello World!’ çıktısını sağlayacaktır! Peki nereden çıktı bu tırnaklar ben tırnak istemiyorum dediğiniz takdirde ise;

print fonksiyonunu çağırıyoruz. Fonksiyon çağrıldıktan sonra ise parantez açıp kapayıp içine tekrar geliyoruz ve ilk çıktımız olan “Hello World!”tanımlanmamış değişkenini yazıyoruz.

Tıpkı şunun gibi görünmeli;

print("Hello World!")
Helloworldpythongorsel1

Ve işte karşınızda Hello World!

IDE(Editörler) Hakkında Temel Bilgi

Programlama dillerini yazarken, derlerken, aktarırken bizlere yardımcı olan ekstra programlar vardır Visual Studio Code, PyCharm, Spyder öğrendiğimiz dil hakkındaki başarılı çalışma ortamlarıdır. Kendi içinde bir IDLE’a sahip olsa dahi uzun solukta bize sorunlar çıkarmaktadır. Yazdığınız kodun daha stabil çalışması için lütfen editörlere göz atın.

PyCharm Editor 1

Bu dersimizde Python hakkında genel bilgiyi verdik, ilk kodumuzu ve ilk fonksiyonumuzu yazdık. Sıradaki derste PyCharm kurulumu ve değişkenler ile ilgili örneklere bakıcaz takipte kalın.

Ders2 PyCharm ve İnteger→

 

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayınız! -Kodportali.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı