PHPYazılım

PHP İle Çok Kolay Şekilde İçi Dolu Klasörü Silme Yöntemi

PHP ile bir çok şekilde klasör silebilirsiniz. Ama hepsi aynı performansı vermeyebilir. Çok kolay ve hızlı bir şekilde dosya silmek için çok güzel bir fonksiyon yazıcaz. Bu fonksiyon PHP CLI‘sinin kurulu tüm işletim sistemlerinde klasörü ve içindekileri silmenize işe yarayacaktır.

<?

function dosyaSil(string $klasor) : void{
 $dosyalar = array_diff(scandir($klasor), ['.', '..']);
    foreach($dosyalar as $dosya)
      (is_dir($klasor . DIRECTORY_SEPARATOR . $dosya)) ? dosyaSil($klasor . DIRECTORY_SEPARATOR . $dosya) : unlink($klasor . DIRECTORY_SEPARATOR . $dosya);
    rmdir($klasor);
}

Kısaca Buradaki Fonksiyonunda Ne Yaptık?

3 satır kodumuzda kısaca şunu yaptık. İlk satırda dosyaları array veri tipinde döndürüp içinde ‘.’ ve ‘..’ adında gereksiz dosya varsa array dizgeden çıkardık. İkinci satırda kalan dosyaları foreach döngüsü ile döndürdük ve hemen ardından döndürdüğümüz şeyin klasör’mü yoksa dosya’mı olduğunu kontrol ettik. Eğer klasör ise tekrar fonksiyonu çağırdık. Eğer dosya ise unlink fonksiyonu ile sildik. En sonundada içi boş kalan klasörü sildik. PHP ‘nin içi dolu klasörlerini silecek fonksiyonu olmadığından dolayı biz kendimizin kullanıp çağırabileceğimiz bir fonksiyon yazdık.

Eğer bu yöntemi çok karışık veya yetersiz buluyorsanız bu linkten daha değişik yollarda klasör silmeyi deneyebilirsiniz. Bu içeriğimizi beğendiyseniz bunada bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu