PHPYazılım

PHP Dersleri #5 – Aritmatik Operatörler

kodportali.comPHP derslerine kaldığı yerden tüm hızıyla aritmatik operatörler ile devam ediyoruz.

Aritmatik Operatörler Nedir?

Aritmatik operatörler, PHP ile matematik yapmamızı sağlayacak operatörlerdir. Bu operatörler oldukça kolaydır. İlkokuldan beri gördüğümüz işaretlerden oluşur. Bu operatörler ile toplama, çıkarma, bölme, çarpma, bölmede kalan gibi matematik işlemlerini çok kolay bir şekilde yapabileceğiz. Hadi örneklere geçelim.


1- Toplama Operatörü (+)

$a = 1;
$b = 3;
$c = 8;

$d = $a + $b + $c;

echo $d;

Yukarıdaki örneğimizde  $a, $b ve $c değişkenlerini (+) operatörü ile toplayıp, $d değişkenine atadık. Kodumuzu çalıştırdığımızda ekranda 12 yazacaktır, yani 3 sayının toplamını.


2- Çıkartma Operatörü (-)

$a = 5;
$b = 2;

echo  $a - $b;

Yukarıdaki örneğimizde $a değişkeninden, $b değişkenini çıkarıp direk değişkene atamadan çıkardık ve ekrana yazdırdık. Kodumuz çalıştığı zaman ekrana 3 yazacaktır, yani iki sayının birbirinden çıkarımı.


3- Bölme Operatörü (/)

$a = 6;
$b = 2;

echo $a / $b;

Yukarıdaki örneğimizde $a değişkenini, $b değişkenine böldük. Buradaki sayısal değelerimiz birbirine tam bölünebilir. Eğer birbirine tam bölünemeyen olsaydı kalanı göstermez sadece bölünce çıkan sonucu vericekti yine. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekrana 3 yazacaktır, yani 6 ile 2’nin bölümünü.


4- Çarpma Operatörü (*)

$a = 5;
$b = 3;
$c = 1;

$d = $a * $b * $c;

echo $d;

Yukarıdaki örneğimizde $a, $b ve $c değişkenlerini birbiriyle çarptık ve $d değişkenine atayıp, ekrana yazdırdık. Kodumuzu çalıştırdığımızda ekrana sonuç 15 çıkacaktır, yani 5, 3 ve 1’in çarpımı


5- Bölmede Kalanı Alma (Mod) Operatörü (%)

$a = 7;
$b = 3;

echo $a % $b;

Yukarıdaki örneğimizde $a değişkenini, $b değişkenine böldük ve herhangi bir değişkene atamadan ekrana yazdırdık. Kodumuz çalıştığında ekranda 7 ile 3’ün bölümünden kalan yani 1 sayısı yazacaktır.


6- Olumsuzlama Operatörü (- *sayı veya değişken*)

$a = -32;
$b = 10;

echo $a % $b;

Burada $a değişkenini $b değişkenini mod operatörü ile bölüp, kalanı aldık ve ekrana yazdırdık. Ayrıca olumsuzluma operatörümüz ile 32 sayısını negatif yaptık. Kodumuzu çalıştırdığımızda ekrana -2, yani -32’nin 10’a bölümünden kalan yazar.


PHP İle 4 İşlem

Operatörleri öğrendiğimize göre PHP ile 4 işlem yapmaya geçebiliriz. Dört işlemde aynı matematik kuralları geçerlidir. çarpma ve bölme önce ve parantez içleri önce yapılır. Bir kaç örnek ile deneyelim.

echo (5 * 7 + (3 * 2 + 1) + 2);

Yukarıdaki örneğimizde bir çok sayıyı değişkene atamadan direk 4 işlem yapıp ekrana yazdırdık. PHP önce parantez içleri ve çarpları yapıp sonucu ekrana yazdıracaktır ve sonuç 44 çıkacaktır. Evet bu dersimizinde burada sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm PHP dersleri için buraya tıklayın.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu