PHPYazılım

PHP Dersleri #4 – Değişkenler İle İşlemler

kodportali.comPHP derslerine kaldığı yerden tüm hızıyla değişkenler ile işlemlerle devam ediyoruz.

İşinize Yarayacak Değişken İşlemleri

1) Değişkenleri Birleştirme

$name = "kodportali";
$surname = ".com";

echo $name . $surname . " - PHP Dersleri";

PHP‘de değişkenleri birleştirmek için nokta (.) işareti kullanılır. Yukarıdaki örnekde $name değişkeni ile $surname değişkenini birleştirip bir de sonuna string değer ekledik. Kodumuzu çalıştırdığımızda çıktısı “kodportali.com – PHP Dersleri” olacaktır.

2) Değişkenin Değerini Değiştirme

$name = "kodportali";
$surname = ".com";

$name = $kod . $surname;

echo $name;

Burada da az önce öğrendiğimiz noktayı kullandık. $name değişkeni eskiden “kodportali” idi şimdi ise “kodportali.com” olacaktır. Kodu çalıştırdığımız zaman ekranda “kodportali.com” yazacaktır.

3) Değişkenin Değerini Değişken Adı Yapma

$name = "kodportali";
$$name = ".com";

echo $name . $kodportali;

Yukarıdaki örnekde $name değişkenin değerini yeni bir değişken olarak atadık.  $name bize “kodportali” değeri  vereceğinden $$name, $kodportali = “.com” anlamına gelecektir. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman kodun çıktısı “kodportali.com” olacaktır.

4) Değişkenin Veri Tipini Öğrenmek

$name = "kodportli.com";
$user = 100;
$money = 4.5;

echo gettype($name)  . " - " . gettype($user) . " - " . gettype($money);

Yukarıdaki örneğimizde gettype() fonksiyonunu kullanarak değişkenlerimizin veri tiplerini ekrana yazdırdık. Fonksiyonlarada bir dahaki derslerimizde daha ayrıntılı değineceğim ama basitçe fonksiyonlar bazı işlemleri yerine getirmek için kullanılır. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekrandaki çıktımız  “string – integer – double” olucaktır. Daha farklı şekillerdede veri tipi kontrolü yaparız fakat bunu daha ilerideki derslerde öğreneceksiniz.

5) Değişkenlerin Veri Tipini Değiştirmek

$userCount = 100;
$dataType = "string"; // Buraya veri tipi yazdık

settype($userCount, $dataType);

echo gettype($userCount);

Yukarıdaki örnekde $userCount adında integer bir değişken tanımladık. Ondan sonra $dataType yani veri tipi adında bir değişken belirledik ve settype() fonksiyonunu kullandık. Fonksiyonun birinci parametresine $userCount değişkenini, ikinci parametresine ise $dataType değişkenini girdik. $dataType değişkenimiz string olarak belirlediğimiz için ekrana string yazdıracaktır. Yani integer tipindeki değişkenimizi string yapmış olduk. Eğer $dataType değişkenini “array”, “object” gibi değerler verseydik kodumuz hata verirdi. Çünkü integer bir değer array, object, resource gibi değerlere dönüşemez.

6) Değişkeni Yok Etmek

$name = "kodportali.com";
unset($name);

Yukarıdaki örnek de $name değişkenine değer verdiğimiz yerde değişken “kodportali.com” değerini alır. unset() fonksiyonunu çalıştırdığımız satırda ise değişken artık yok olur. Eğer ekrana yazdırmaya çalışırsınız PHP size “Notice: Undefined variable: name in /in/d5gM5 on line 2” diye bir hata atar ve sonucunda kodunuz çalışmaz. Evet bu dersimizinde burada sonuna geldik bir dahaki dersimizde aritmatik operatörleri anlatacağım. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm PHP dersleri için buraya tıklayın.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu