PHPYazılım

PHP Dersleri #33 – OOP, Class Yapısı

Herkese merhaba arkadaşlar, dapolimat.com PHP derslerine kaldığı yerden tüm hızıyla OOP, Class Yapısı ile devam ediyoruz.

PHP ‘de Class Yapısı Nedir?

Basitçe OOP yani Object Oriented Programming bizim kod tekrarları yapmamızı engellememiz, daha performanslı yazılımlar yazmamız için var olan bir programlama modelidir. Class ‘da olmazsa olmazımıdır. Okuldaki öğrencileri düşünün. 9-10-11 ve 12. sınıf öğrenciler bulunur ve bunların hepsi kategorilindirilmiştir yani sınıflarla ayrılmıştır. ’11.sınıf’, ’12.sınıf’ gibi. İşte class ‘da buna benzer. Örneğin biz yazılımımız da çokça dosya işlemi yapacağız. Her seferinde bunları tekrar yazmak yerine bir sınıf oluşturup içine dosya işlemleri ile alakalı fonksiyonlar yazarak kod tekrarından kurtulmuş oluruz. Class yapısına geçmeden önce PHP, OOP hakkında bilmeniz gereken minik şeyler var. Önce onlarla başlayalım.


Sınıf Değerlerinin Görünürlüğü

Burada bahsetmemiz gereken 3 anahtar kelime bulunuyor bunlar ‘private‘, ‘public‘ ve ‘protected‘ anahtar kelimeleridir. Bir çoğunuzun bu kelimeler nedir diye sorduğunu duyabiliyorum, bunlar fonksiyon, property gibi yapıların başka sınıflar, methodlar içindeki görünürlüğünü değiştirir. Bu anahtar kelimelerin sadece Object Oriented Programming yaparken kullanmanız gerektiğini unutmayın.

public Anahtar Kelimesi

public‘ anahtar kelimesini koyduğunuz yapı heryerde görünür olur, erişilebilir ve kullanılabilir. Diyelim bir sınıf içinde bir fonksiyon tanımladınız eğer başına public koyarsanız bu onun her yerde kullanılabileceği anlamına gelir. (Eğer koymazsanız otomatik olarak ‘public‘ sayılır.)

private Anahtar Kelimesi

private‘ anahtar kelimesini koyduğunuz yapı sadece o sınıf içinde görünür olur ve o sınıf içerisinde erişilip kullanılabilir, dışarıdan erişim olmaz. Eğer erişmeye çalışırsanız PHP size hata döndürür.

protected Anahtar Kelimesi

protected‘ anahtar kelimesini koyduğunuz yapı o sınıf ve alt sınıflarında kullanılabilir. Bu genelde soyutlama da kullanılır.


PHP ‘deki İlk Sınıfımızı Oluşturalım

class Example{

  private function getName() : String{
    return "Kod";
  }

  private function getSurname() : String{
    return "Portalı";
  }

  public function getFullname() : String{
    return $this->getName() . " " . $this->getSurname();
  }

  public function getAge() : Int{
    return 18;
  }

}

İşte ilk basit sınıfımızı oluşturduk. ‘class‘ sözcüğünden sonra sınıfımızın adını yazıyoruz ve iki parantez açarak içine sınıf değerlerini yazıyoruz. Sınıf içinde belirttiğimiz fonksiyonlar aynı diğer fonksiyonlar gibi sadece başına sınıf görünürlüğü anahtar kelimelerini ekliyoruz. Sınıf içerisindeki fonksiyonları yine sınıf içerisinde kullanmak istiyorsan eğer, ‘$this‘ kullanıyoruz. ‘$this‘ değişkeni kullanıldığı sınıf içerisindeki değerleri çağırır. Hadi şimdi sınıfımızı başka bir yerde kullanalım. Bunun için ‘new‘ anahtar kelimesini kullanacağız.

$example = new Example();
echo "Ben " . $example->getFullname() . " ve " . $example->getAge() . " yaşındayım.";

Burada sınıfımızı dışarıdan çağırdık. Yeni bir sınıf build ettik yani. ‘new‘ anahtar kelimesi ile sınıf yeniden oluşturulur. Burda çağırdığımız tüm değerlerimiz ‘public‘ özelliğine sahip olduğu için hepsini sorunsuz kullanabildik. Eğer ‘private‘ değerine sahip bir değer kullansaydık PHP bize hata verirdi. Kodumuzu çalıştırdığımız zaman ekranda ‘Ben Kod Portalı ve 18 yaşındayım.‘ yazıcaktır.

Evet bu dersimizinde burada sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm PHP dersleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 2 Puan: 5]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı