Dizi - Film

Otizmli İnsanları Anlamak Adına: “Atypical” Dizisi

Otizmli Bir Gencin Hayata Bakış Açısını Anlatan Bir Dizi “Atypical”

Malesef ülkemizde geçtiğimiz günlerde tatsız bir olay yaşandı. Aksaray Mehmetçik İlkokulun’da otizmli öğrenciler, diğer öğrencilerin velileri tarafından yuhalandı. Okulun müdürünün açığa alınma kararı her ne kadar iyi bir haber olsa da, kabul edelim ülkemizde bu durumla alakalı farkındalık epey düşük.

Bu konuyla ilgili FOX’ta yayınlanan Mucize Doktor dizisi, bu amaca hizmet etse de yeterli değil. Biz de bu konuyu çok daha etraflı ele alan ve izlemesi keyifli bir dizi önerisinde bulunalım dedik.

Atypical, Robia Rashid tarafından yazılmış ve Netflix’te yayınlanan bir dizi. Otizmli olan 18 yaşındaki Sam Gardner’in (Keir Gilchrist) hayatı üzerine yoğunlaşıyor. İlk sezon 11 Ağustos 2017’de sekiz bölüm şeklinde yayınlandı. On bölümlük ikinci sezon ise 7 Eylül 2018’de yayınlandı. 1 Kasım 2019’da piyasaya sürülen on bölümlük üçüncü sezon ile seri yeniden izleyicilerle buluştu. Dizi ilk sezon yayınlandıktan sonra bir çok olumlu eleştiri aldı.

Dizi, hayatta herkesin yaşadığı basit ve gündelik problemleri, otizmli bir gencin gözünden bize aktarıyor. Bu sorunlarla başa çıkmak için geliştirdiği çözümler ve çevresinin Sam’e olan tutumunu görüyoruz. Kontrol delisi bir anne, oğlunun durumundan habersiz bir baba ve kimlik karmaşası yaşayan bir kız kardeş ile, Gardner ailesinin yaşadıklarını ele alan tatlı bir dizi.

Dizide, diğer karakterlerin de kişisel hikayelerine yer veriliyor ve bu hikayelerle çok daha güzel bir derinlik ortaya çıkıyor. Sam’in iç sesi bizi onun zihnine götürmekle kalmayıp, olaylara olan bakış açısını da öğreniyoruz. Bazen Sam’in şaşırtıcı zekasına hayran kalıyoruz, bazen ise yaşadığı büyük sorunlar yüzünden sam için üzülüyoruz. Genel olarak komedi ögeleri üzerine şekil alan dizi, yer yer yaşanan dramatik olaylarla da güzel bir tempo yakalıyor. Fakat bu geçişler bazen çok hızlı olabiliyor ve bu da yer yer tempoyu sekmeye uğratabiliyor.

Sonuç olarak Atypical, izlemesi keyifli bir dizi. Tam olarak “yemek yerken izlenecek diziler” kategorisinde. Hem de otizmli insanları daha iyi anlayabilmek ve empati kurabilmek için güzel bir dizi.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 4 Puan: 5]
Etiketler

Yunus Emre Yeşilöz

22 Kasım 1997'de Aksaray'da doğdum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı