HaberSağlıkYaşam

Nijerya’da Lassa virüsü salgını: 41 ölü

Dünya genelinde Corona salgını korkuya yol açarken, bir salgın haberi de Batı Afrika’dan geldi. Nijerya’da kanamalı “lassa ateşi” salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 41’e yükseldi. Nijerya’da acil durum ilan edildi.

Ocak ayından beri ülkenin 19 eyaletinde 258 vaka tespit edildiği, 41 kişinin kurtarılamadığı açıklandı. Ölenler arasında sağlık görevlilerinin de bulunduğu belirtildi.

İlk olarak fare dışkısından insanlara geçen virüs, yakın temasla bulaşıyor. Kanamalı ateşe ve ölüme yol açıyor. Virüs daha önce Mali, Togo, Gana, Liberya ve Sierra Leone gibi birçok Afrika ülkesinde görülmüştü.

“Lassa ateşi”adını 1969’da ilk kez görüldüğü Nijerya’nın Lassa kasabasından alıyor.

Ülkede geçen yılki “Lassa ateşi” salgınında ise yaklaşık 170 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 100 ile 300 bin kişide görülen virüsün ortalama 5 bin ölüme yol açtığı düşünülüyor.

“Lassa virüsü” yine Afrika’da görülen Ebola ve “Kırım Kongo kanamalı ateşi” ile benzer özellikler taşıyor.

lassa
lassa

Yeni Tip Koronavirüs Salgını

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik yürütülen bilimsel çalışmalarda virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Wuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Wuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

TEDAVİ YOLLARI

Lassa Ateşi’nde semptomlar çok değişiktir ve hastalığa özgü değildir. Bu nedenle klinik teşhis genellikle zordur. Tanı için en sık serolojik testler kullanılır. Tedavide bir antiviral ilaç olan Ribavirin’le başarılı sonuçlar alınmaktadır. İlacın hastalığın erken döneminde verildiği takdirde çok etkili olduğu gösterilmiştir. Hastalar mutlaka semptomlara yönelik destek tedavisi de almalıdır. Doktorlar bol bol el yıkamayı ve temiz sebzeler tüketmeyi öneriyor.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yoluyla
Dapolimat
Kaynak
Dapolimat
Etiketler

Mikail Küçükkoçak

"Üç türlü aristokrasi vardır; birincisi yaş ve kıdem; ikincisi servet; üçüncüsü akıl ve bilgidir. En şereflisi sonuncusudur"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı