JAVAYazılım

JAVA DERSLERİ #1 : JAVA NEDİR ? GENEL BİLGİLER

JAVA NEDİR ?

Java 1995 yılında Sun Microsystems firması tarafından çıkarılmış nesneye yönelik bir programlama dilidir. Mutfak aletlerinden uzay araçlarına kadar çok geniş bir yelpazede kullanım alanına sahiptir. Bu dil platform bağımsız bir dil olduğu için yazdığınız kodu bir başka işletim sistemi için değiştirmenize ihtiyacınız yoktur, JVM(JAVA VIRTUAL MACHINE) yazdığınız kodu tüm işletim sistemlerinin anlayacağı bir hale çevirir.

JAVA İÇİN GEREKLİ KURULUMLAR

Bu dili kullanabilmek için belirli kurulumlara ihtiyacımız vardır;

  1. Java Development Kit(JDK)
  2. Java için tasarlanmış bir IDE

JDK KURULUMU

Jdk’yı buradan indirebilirsiniz.

Linkine tıklayıp açılan sayfada en aşağıya iniyoruz

burada KIRMIZI ile gösterilen yeri işaretlemeyi unutmuyoruz. Daha sonra işletim sistemimize uygun olan versiyonu indiriyoruz. Bu yazıda Windows işletim sistemine göre bir kurulum yapılacaktır.

Mac için

Linux için

Bu işlemlerden sonra JDK kurulmuş oldu.

IDE KURULUMU

Java için kullanabileceğiniz bir çok IDE mevcuttur bunlar arasındaki en iyi iki alternatif NetBeans ve IntelliJ IDEA’dır. Ben IntelliJ IDEA kullanma taraftarıyım çünkü NetBeans’e göre daha efektif bir kodlama alanı sunuyor ayrıca çok da iyi bir topluluığu var.

https://www.jetbrains.com/idea/download/

linkinden açılan sayfada Community Edition’ ı indiriyoruz.

Kurulumlar bitti. Bir sonraki derste proje oluşturmayı görüp ilk kodumuzu yazacağız.

GEREKLİ TAVSİYELER VE UYARILAR

Programlama ucu bucağı olmayan bir dünyadır.Birbirinde farklı işlevlerde farklı amaçlara hizmet eden onlarca dil vardır.Bu dillerin ortak özelliği ise çok emek istemeleridir. Bu dersler süresinde temel Java derslerleri anlatılacaktır ve size bu dilin gerekli temelleri öğretilecektir. Yani bu ders size Bill Gates olmayı değil okuma yazmayı öğrenen bir çocuk olmayı vadediyor.

Her dersin sonunda o dersle alakalı ufak quizler olacaktır bunları çözmeniz size hem motivasyon kazandıracaktır hem de pekiştirme sağlayacaktır.

Dersler boyunca kullanılacak kaynaklar aşağıdadır:

  • Oracle
  • JavaPoint
  • Stackoverflow  bu sitede sizinle aynı sorunları yaşamış olan çok fazla insan vardır sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

Son olarak sadece bu derse bağlı kalmadan bir çok farklı kaynaktan çalışıp her ders sonunda kendinize göre ufak programlar yazmanız size kendinizi geliştirmeniz açısından çok faydalı olacaktır.

Karşılaştığınız sorunları yorum kısmında belirtmeniz halinde en kısa zamanda dönüş yapılacaktır.

Görüşmek üzere:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu