Mobil

iOS Sürümleri ve Getirdiği Özellikler Nelerdir ?

    Geçtiğimiz günlerde iOS 12 yayınlandı. Biz de siz değerli okurlarımıza bir nostalji yaşatmak istedik. İşte geçmişten günümüze tüm iOS sürümleri ve onların beraberinde getirdiği yeni özellikler. Keyifli okumalar.

iOS 1

     Apple, 9 Ocak 2007 ile birlikte bu sürümü hayatımıza soktu. Bu sürümle birlikte ilk kez mobil web tarayıcısı olan safari ve video izleme platformu olan YouTube eklendi. iPod touch kullanıcıları dilerler ise 19.99$ karşılığında bu sürüme sahip olabildi.

iOS 2

     Apple, iPhone 3G ile bu sürümü hayatımıza soktu. Bu sürüm ile birlikte App Store ile tanışmış olduk. Aynı zamanda GPS ve Mail uygulaması sisteme eklendi. iPod touch kullanıcıları dilerler ise 9.95$ karşılığında bu sürüme sahip olabildi.

iOS 3

     Apple, 9 Ocak 2009’da bu sürümünü tanıttı. 18 Ocak 2009’da ise sunuldu. Apple, iPhone 3G S ile birlikte bu sürümü getirdi. Splotlight araması, yatay klavye, kes/kopyala/yapıştır gibi özellikler bu sürümde getirildi.


iOS 4

     İphone 4 ile birlikte gelen bu sürüm adeta Apple’ın gözdesi haline geldi. Duvar kağıdı, çoklu işlem, klasör sistemi, FaceTime ve iBooks bu sürümle geldi. Ve nihayet apple ücretsiz sürüm dağıtımına başladı.

iOS 5

     6 Haziran 2012 tarihinde tanıtılan sürüm Ekim 2011 ile hayatımıza girdi. Bu sürümde sesli asistan Siri, iMessage ve Newstand hayatımıza eklendi.

iOS 6

     11 Haziran 2012’de tanıtılan bu sürüm ise 19 Eylül 2012’de hayatımıza girdi. Bu sürüm ile birlikte artık hayatımıza büyük kolaylıklar sağlayan Apple Maps eklendi. Ayrıca Facebook entegrasyonu, Pasbook ve LTE bağlantısı da bu sürümde hayat buldu.

iOS 7

     10 Haziran 2013’de tanıtılan bu sürüm 18 Eylül 2013’te sunuldu. Getirdiği özellikler arasında ise düz tasarım, kontrol merkezi, fotoğraflar, AirDrop, iTunes Radio ve CarPlay sistemleri var.

iOS 8

     WWCD 2014’te tanıtılan bu sürüm 17 Eylül 2014’te bizimle buluştu. Bir önceki hatalarını ve açıklarını düzelten Apple, bize bu sürümde sağlık, iCloud Drive ve Apple Music servislerini sundu. Onlara teşekkür ederiz 🙂 .

iOS 9

     Bu sürümde iPhone 6S ile birlikte gelen 3D Touch özelliği sisteme eklendi. Ayrıcak Haritalar, Notlar, Haberler gibi programlara güncellemeler yapıldı.

iOS 10

     Bu sürümde Apple daha çok hataları ve açıkları düzeltti. Fazla yenilik sisteme eklenmedi.

iOS 11

     19 Eylül 2017’de çıkan bu sürümde kontrol ve bildirim merkezi yenilenip güncellendi. Ayrıca sürükle bırak özelliği geldi. iPad’i PC yapma yolunda ise büyük adımlar atıldı.

iOS 12

     Bu sürümde daha çok yenilikten ziyade Apple geliştiricilerini hata ve açıkları kapatmaya yönlendirdi. Aynı zamanda da ARKit (Arttırılmış Gerçeklik) üzerinde de büyük düzeltmeler yapıldı.

 

Evet okurlar, bu makalemizde iOS sürümlerini tanıdık. Dilerseniz Android Sürümleri‘nin olduğu bu konumuzu da okuyabilirsiniz.

 

 Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı