BilgisayarTeknolojiYazılım

Güvenli İnternet Kullanımı

İnternet hayatımızın her alanında ve her anında; iletişim, alışveriş, iş, eğlence ve bilgiye erişim, kısacası aklınıza ne geliyorsa internet orada var. İnternetin insan hayatında vazgeçilemez ve önemli bir role sahip olması akabinde internette dolaşan data miktarı da doğru orantıda artmıştır. Bu dataların, kullanıcılara sağladığı katkı yadsınamaz bir gerçek fakat; sadece bunlarla sınırlı değil. İnternetin büyük ve karmaşık bir sistem olması, beraberinde  oluşan zaafiyet ve boşlukları kötü amaçla kullanılması, Kullanıcıların gizliliğini büyük oranda tehdit ediyor.  Bu makalemizde, Güvenli İnternet erişimine sahip olmanın yollarına değineceğiz.

Firewall (Güvenlik Duvarı) 

Güvenlik duvarı, bilgisayarınızın ve yerel ağınızın trafiğini kontrol ederek dışardan gelecek saldırılara karşı tetikte duran yazılımlara verilen genel bir tabirdir.  

Bu sayede internette erişeceğiniz her şey  belirli bir filtreleme sisteminden geçer. Olası bir tehdit durumu söz konusu olduğunda erişim otomatik olarak engellenir ve bilgisayar kullanıcısına durum raporlanır. 

Orijinal İşletim Sistemi ve Programların Kullanımı

Kişisel bilgisayarlarınızda kullandığınız yazılımların lisanslı olması, bilgisayarınız ve kişisel verilerinizin güvenliği için olmazsa olmazdır. Herhangi bir aplikasyonu veya işletim sistemini lisans olmadan ya da suç teşkil edecek şekilde kullanmanız, güvenli internet trafiğinizi ciddi anlamda tehdit etmesinin yanısıra, para cezası veya hapis gerektiren durumlar altına da sokabilir.  

Lisanslı olmayan yazılımların kullanılmasının oluşturabileceği zararlar şunlardır; 

-Hatalı, eksik veriler ve fonksiyonlar 

-güncel virüslere karşı güncel bir koruma olmaması 

-Teknik desteğin olmaması 

Lisanslı yazılım satın almış olmanız durumunda tüm bu zararlardan kurtulup; 

-Virüslere karşı tam zamanlı koruma 

-Doğru ve güncel veri aktarımı 

-Kullanılan uygulamadan daha yüksek verim almak 

-Teknik desteğin ulaşılabilir olması 

Gibi birçok özelliklerden faydalanabilirsiniz. 

Antivirüs Uygulamaları 

Kötü amaçlarla illegal yollardan kişisel verilerinizi, bilgilerinizi ele geçirmek isteyenler bir yana,  nedensizce bilgisayarınıza zarar vermek istemeyenlere , internet üzerinde kullanmış olduğunuz Kredi/Banka kartı bilgilerinizi ele geçirmeyi hedeflemiş insanların yoluna büyük bir bariyer çeken yazılımlardır Antivirüsler. Bahsettiğimiz kötü amaca sahip insanların yaratmış olduğu bu virüsler, bilgisayarınıza enjekte olduğu andan itibaren, virüsü yaratan kişinin istediği belgeleri, klasörleri kopyalayıp çoğaltması, kendi bilgisayarlarına aktarması, kısacası sahip olduğunuz tüm verilerin tehlikede olması, yedeği bulunmayan önemli belgelerinizin silinme ihtimali, bilgisayar donanımların fiziksel olarak zarar görmesi dahi bir çok olumsuz durum, Antivirüs programları kullanılmayan bilgisayarlarda gerçekleşme ihtimali yüksek durumdur. Bu nedenle, kişisel güvenliğin maksimuma yakın olması için Antivirüs kullanımı çok önemli bir etkendir. 

İşletim Sistemi ve Uygulamaların Güncellenmesi

Kullanıyor olduğunuz işletim sistemi ve 3. parti programların üreticileri, düzenli olarak güncellemeler yayınlarlar. Bu durum, işletim sisteminiz ve kullandığınız programlarınız için birçok yenilik ve eklentilere sahip olması, olası yeni virüslere karşı bir ekstra koruma ve hızlı çözümlere olanak sağlar. Güncelleştirmelerin es geçilmesi, ertelenmesi çoğu bilgisayar kullanıcısı için alışılmış, üzücü bir durumdur. Bilgisayarların güncel şekilde kullanılmaması, Güvenlik zaaflarının çoğalmasına ve virüslerin sisteminize kolayca erişip yayılması çok büyük bir olasılıktır. Bilgisayarınızın güncellemelerini sürekli takip edip, ertelememenizi öneririz. 

Bütün bunları göz önünde bulundararak, bilinçli bir kullanıcı olabilir ve bilgisayarlarınızı maksimum güvenlikle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

Da’Polimat

Kaynak

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı