BilimHaberUzay

Güneş yüzeyinin en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı çekildi

Virginia eyaleti merkezli Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı (NSF), Güneş yüzeyinin en net fotoğrafını yayınladı.

Ulusal Bilim Vakfı’nın Daniel K. Inouye Güneş teleskobu (DKIST) tarafından çekilen görüntüler ile Güneş yüzeyinde eşi benzeri görülmemiş ayrıntılar ortaya çıkarıldı.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Haleakala Gözlemevine konuşlandırılan dört metre çapındaki teleskobun, Uzay biliminde yeni bir çağ başlatacağı ve Güneş’in gezegenimiz üzerindeki etkilerinin anlaşılmasında önemli ölçüde yardımcı olacağı belirtilmektedir.

Güneş üzerinde yaşanan aktiviteler Dünya sistemini ciddi derecede etkileyebilmektedir. Güneş’deki manyetik patlamalar sonucu hava yolculuğu olumsuz olarak etkilenmekte, uyduların haberleşme sistemleri bozulmakta ve uzun süreli elektrik kesintileri oluşmaktadır. Bunlarla birlikte GPS sistemleri de devre dışı kalmaktadır.

[Güneş’in şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı fotoğrafı – NSF]

Görüntü Güneş’in yüzeyinin tamamını kaplayan ve kaynama halinde bulunan bir gaz modelini gözler önüne sermektedir. Her biri yaklaşık Türkiye büyüklüğünde olan hücre benzeri bu yapılar ısının, Güneş’in alt katmanlarından yüzeyine doğru taşınmasını sağlamaktadırlar. Sıcak plazma parlak hücrelerin ortasında yükselmekte ve soğumaktadır. Ardından karanlık noktalardan yüzeyin altına geçiş yapmakta ve böylece konveksiyon olarak bilinen süreç yaşanmaktadır. Özellikle görüntüde karanlık şeritlerde manyetik alanın parlak işaretleri de görülebilmektedir. Daha önce hiç bu kadar net bir şekilde görülmeyen parlak lekelerin enerjiyi, güneş atmosferinin dışındaki “korona” adı verilen dış katmanlara yönlendirdiği düşünülmektedir. Bu durum Korona’nın sıcaklığının, neden Güneş’in yüzeyinden bir milyon dereceden daha fazla olduğunun kanıtı olabilir.

Fotoğraf – NSF
Teleskop Dünya’nın en büyük aynasına sahip

ABD’nin Hawaii Adası’na bağlı Maui Adası’ndaki Haleakala yanardağının zirvesine ( 3.000 kilometre yükseklik) konumlandırılan, ABD Ulusal Güneş Rasathanesi’ne ait Inouye teleskobu, 30 kilometre çözünürlüğe sahiptir. Yapımına 2003’te başlanan ve 344 milyon dolara mal olan teleskobun üzerinde, dört metrelik çapıyla dünyanın en büyük aynası bulunmaktadır.

Fotoğrafın çekiminde kullanılan Daniel K. Inouye adlı teleskop. [Fotoğraf: NSF]
Fotoğraflardan üretilen ve Güneş yüzeyindeki hareketliliği gösteren video

Haberin kaynağına bu linkten ulaşabilirsiniz.

“Apple’ın uygun fiyatlı telefonu iPhone 9 için geri sayım başladı” haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 7 Puan: 5]
Etiketler

Emre Subaşı

Teknolojik gelişmeleri ve uzay araştırmalarını yakından takip eden Emre, Marmara Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı