Teknoloji

Google’ın Yeni İşletim Sistemi Fucshia Hakkında İlk Açıklamalar

Fuschia ‘da Nedir?

Bildiğiniz üzere Google senelerdir yeni bir işletim sistemi üzerinde gizli çalışmalar yürütüyordu. Fakat bu işletim sistemi hakkında daha çok bir bilgi öğrenilememiş hatta Google hattından bunu onaylayacak bir açıklama bile gelmemişti. Gün itibariyle Google nihayet yeni gözdesi olan Fucshia projesi hakkında açık açık konuşup projeyi geliştirdiklerini ve önem verdiklerini onayladı. Aslında bu herkesin beklediği bir açıklamaydı.

Önemli Gelişmeler

Yapılan açıklamada Fucshia ‘ nın tüm Google uygulamalarını tüm platformlarda çalıştırabileceğini açıkladı. Yani bu şu demek oluyor ki bu yeni işletim sistemi sadece bir Android işletim sistemi veya Chrome OS değil tüm platformlar için uyumlu bir işletim sistemi olucak yani evrensel bir işletim sistemi olucak. Google yetkilisi olan Hiroski Lockheimer ise bunu şu şekilde belirtti;

Fuchsia için ‘yeni Android’ ya da ‘yeni Chrome OS’ söylemlerinin yetersiz kalır, Fuchsia’nın yalnızca bir mobil işlemci olarak görülmemesi gerek, her türlü form faktörüne uygun, tüm akıllı cihazlarda çalışacak bir işletim sistemi olacak.

Google‘un artık bu işletim sistemi hakkında açık açık konuşması oldukça heyecan verici. Ayrıca Fucshia , Android‘e nazaran büyük bir kısmı Dart programlama ile kodlanmış durumda. Android‘den daha hızlı bir işletim sistemi olacağa benziyor.

Fucshia ilk olarak 15 Ağustos 2016 tarihinde başlanmış ve Mayıs 2017 tarihindede Google, Flutter adında yeni bir framework çıkardı. Bu framework Android ve IOS uygulamarını tek dilde geliştirmek için mobil uygulama alanında kullanılıyordu fakat 2019 Google I/O ‘da duyurulan haber ile artık web alanındada kullanılabilecek.  Hatta çok yakında Masaüstü uygulamaları geliştirilebileceği duyuruldu, hatta tek dilde herhangi bir değişikliğe uğramadan kodlar 4 platform içinde proje geliştirilebilinecekmiş. Bu aslında bize yine Fucshia işletim sistemini hatırlattı, Google‘un Flutter‘ı çıkarmak ve Dart‘la kodlamasının amacıda Fucshia için zemin hazırlamak. Buda demek oluyor ki ileride DartFlutter kardeşler çok değere binecek. Son olarak ilk Fucshia cihazların önümüzde 2 – 3 sene içerisinde çıkması bekleniyor.

Eğer Flutter hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak resmi sitesine gidebilirsiniz.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz buraya tıklayarak bu yazılarımızada göz atmak isteyebilirsiniz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Reklam engelleyiciyi kapatarak bize destek olabilirsiniz..