BilimGündemSavunma SanayiTeknoloji

Gelecekte Türk Deniz Kuvvetleri (Donanma)-1

TÜRK DONANMASININ GELECEĞİ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 100 yıla yakın tarihi boyunca pek iyi zamanlar geçirmemiştir. Zaman zaman darbeler ile boğuşan Türkiye Cumhuriyeti zaman zaman ise ekonomik krizler nedeni ile zayıf düşmüştür. Tüm bu olumsuzlukların yanında ise içerisinde bulunduğu Ortadoğu coğrafyasının etkisi ile savunmaya ayırdığı bütçe her zaman bir adım önde olmuştur. İster terör örgütleri istersede etrafındaki savaşlar buna neden olsada savunma bütçesi hep bir adım önde olan Türkiye Cumhuriyeti, donanmaya da büyük önem vermiştir. Eğerki projeler başarıya ulaşır ise Türkiye donanma tarihinin en ihtişamlı zamanını geçirecek.

Son zamanlarda ise gerek Çin, Hindistan, Endonezya gibi ülkelerin yükselişinin sonucu olan 2008 Küresel Ekonomik Krizi nedeni ile yüksek teknolojili ürünlerin aşırı değerlenmesi gereksede yakın zamanda darbe gibi ciddi bir dış etkiye maruz kalmamış olup dolar kuru haricinde ekonomik olarak ciddi ve belirgin bir kriz yaşamamış olmamız savunma sanayii yatırımlarının artmasına neden oldu. Şimdiye kadar 2. el veya hibe tanklarla ve savaş gemileri ile idare eden Türkiye’nin Hava Kuvvetleri’nin diğerlerine oranla daha modern olduğu söylenebilir. Ancak %80’ın üzerinde ABD’ye bağımlı oluşumuzda pek iyi değildi. Artan savunma sanayii bütçelerinden faydalanan Kara Kuvvetlerimiz yerli helikoptere, yerli tanka, İnsansız Kara Araçlarına ve zırhlı araçlara yatırım yaparken Hava Kuvvetlerimiz ise İnsansız Hava Araçlarına ve MMU gibi devasa projelere yatırım yapmıştır. KIbrıs’taki, Yunanistan ve Ege’deki ile Doğu Akdeniz’deki aktif diplomatik konularında etkisi ile yerlilik akımından en çok etkilenen ise donanma olmuştur. Bugün ise donanmamızı işleyeceğiz.

Türkiye’de Donanma Füze Teknolojileri ve Projeleri

Türk Donanma Gücünün Bel Kemiği: Atmaca

Donanma gücümüzün ana vurucu gücü uzun bir süredir envanterimizdeki fırkateyn ve korvetlerdir. Donanma savaş gemilerinin gemisavar füze kabiliyetlerinin temelini ise ABD merkezli Boeing menşeli Harpoon füzeleri oluşturmaktadır. Harpoonlar dünyanın çeşitli ülkelerinde 1970’li yıllardan beri görev yapan 140 km menzilli, 0,85 mach hıza çıkan son derece gelişmiş bir gemisavar füzedir. Türkiye ise Harpoonun birebir muadili olarak Atmaca Gemisavar Füzesini geliştirmiştir. Yakın zamanda ise TCG Kınalıada ile test edilmiş ve test başarılı olmuştur. İhtiyaçlar kapsamında 2009 yılında Roketsan ana yükleniciliğinde ve Aselsan ile ArMerKom alt yükleniciliğinde başlatılan proje sayesinde elimizde kısıtlı miktarda bulunan Harpoonlardan kutulacağız ve Harpoonların yarı fiyatından bile ucuz olan Atmacaları maddi açıdan ciddi bir sorun olmadan istediğimiz miktarda envanterimize katabileceğiz.

Atmaca menzili resmi olarak 200 km olarak hesaplanmıştır. Ancak bu menzili aşabildiği bilinmektedir.

Atmaca Gemisavar Füzesi’nin en stratejik özelliklerinden biride bilinmezliktir. Füzenin birçok teknik verisi bilinirken haklı olarak bilinmezlik ne alaka diye sorabilirsiniz. Ancak açıklanan teknik bilgiler üzerinden kesin bir yargı oluşturmak hata olabilir. Mesela ne kadar manevra yapabildiğini, denizi hangi seviyede yalayarak uçtuğunu, elektronik harbe ne kadar dayanıklı olduğunu, RCS bilgilerini vs. bilmemiz pek mümkün değil. Biz Harpoon’u çok iyi biliyorken Atmaca’yı kimsenin bilmemesi ciddi bir avantaj. Ayrıca modern dünyada gemisavar füzelerin ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye’nin bunlara ne kadar ihtiyacı olduğunu varsayarsak bu füzenin kara konuşlu versiyonunun, torpido kovanı ile denizaltılardan atılabilen versiyonunun ve süpersonik versiyonlarının çıkmasının resmi olmasada muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Roketsan Resmi Sitesine Göre Atmaca’nın Özellikleri

• Otonom
• Düşük Radar İzi
• Yüksek Hassasiyet
• Tüm Hava Şartlarında Görev Yapabilir
• Karşı Tedbirlere Dayanıklı
• Veri Bağı ile Hedef Güncelleme, Yeniden Saldırı, Görev İptal Yeteneği
• Üç Boyutlu Görev Planlama
• Su Üstü ve Su Altı Platformlarından Kara ve Su Üstü Hedeflerine Karşı Angajman
• Su Üstü Platformlardan Su Üstü Hedeflere Karşı Angajman
• Hedef Seçimi
• Uzun Menzil

Uzunluk4.800 – 5.200 mm
Ağırlık< 800 kg
Menzil> 200 km
GüdümAtaletsel Navigasyon Sistemi + Küresel Konumlama Sistemi + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre
Harp Başlığı TipiYüksek Patlayıcılı Penetrasyon Etkili
Harp Başlığı Ağırlığı250 kg
Arayıcı BaşlıkAktif RF

Gezgin Seyir Füzesi

2020 yılının sonlarında atış testlerine başlaması planlanan, ilk etapta 800 km menzilli olup daha sonra 1400 km menzile kadar çıkartmayı hedeflediğimiz seyir füzemizdir. Bu füzenin bize en büyük katkısı şu olacak. Türkiye havadan karaya füzeler geliştiriyor. Som-J havadan denize saldırı için geliştirildi. Havadan havaya, karadan havaya çeşitli füze tipleri geliştiryoruz. Hisar serisi, Bora Balistik Füzesi, Atmaca vs. bunlara örnek. Ancak şuan denizden karaya saldırabilecek kapasiteye sahip değiliz. Harpoonların karayı vurma şansı olsada sonuçta denizden denize saldırı için geliştirildi ve kabiliyetleri kısıtlı. Şuan denizden karaya sadece gemilerin baştopu ile saldırabiliyoruz. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak konusunda Gezgin Seyir Füzemiz çok önemli olacak.

Asıl amacı TF-2000 muhribinin satıhtan satıha güdümlü mermi ihtiyacını karşılamaya yönelik olsada bütün deniz platformlarımızda kullanılabilecek ve satıhtan karayada kullanılacak. Projedeki motor konusu ise hala netleşmedi. Bildiğimiz gibi MTCR-Missile Technology Control Regime/Füze Teknolojisi Kontrol Anlaşması kapsamında menzili 300 km’nin üzerinde olan füzelerin satışı, teknoloji transfer vs. yasak. Bu yasağa motorlarda dahil. Türkiyenin ise henüz KTJ-3200’ün testlerine devam ettiğini düşünürsek bu konuda nasıl bir yol çizileceği ve 2020’ye yetişip yetişmeyeceği malesef muamma. Muhtemelen KTJ-3200 füzesinin daha gelişmişi kullanılacak. Bu durumda takvim bir miktar uzatabilir.

Görsel temsilidir.

Gezgin Seyir Füzesi’nin Muhtemel Özellikleri

Amerikan Tomahawk füzelerinin muadili olarak üretilen ve donanamamızda kullanılacak olan Gezgin Seyir Füzesi’nin muhtemel 1500 kg ağırlığında ve 6,5 metre uzunluğunda olacak. Kanat açıklığı 2,6 metre olarak planlana füzenin hedelenen menzili 800 km olsada ilerleyen zamanlarda menzilin 1400 km’ye kadar çıkarılması planlanıyor. Bilindiği üzere Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında üretilen Reis Sınıfı Denizaltıların 8 adetlik 553 mm çapında ve 12 metre genişliğindeki Section 50 torpido kovanı ile çok rahat bir şekilde Gezgin Seyir Füzesi taşınabilir ve ateşlenebilir. Donanama gemilerinin yanında bu füzenin karadanda ateşlenebileceğini biliyoruz. Ayrıca üst düzey yetkililerin açıklamaları üzerinden Türkiye’nin seyir füzelerindeki hedefinin 2500 km olduğunu söyleyebiliriz. Buda Gezgin’in son olmayacağını kanıtlıyor.

Denizaltı Savunma Harbi Roketi (DSH)

Denizaltı Savunma Harbi Roketi (DSH)

Denizaltı Savunma Harbi Roketi (DSH), birçoğumuzun için bir Atmaca Gemisavar Füzesi veya bir Gezgin Seyir Füzesi etmesede gayet stratejik ve mantıklı bir projedir. Diğer füzeler kadar komplike olmayan bu sistemde amaç çok hafif olup karakol botları gibi küçük sistemlerin denizaltı gibi çok daha komplike sistemlere karşı etkinliğini arttırmaktır. 500 metre ile 2000 metre arası menzile ve 15 metre ile 300 metre arası derinliğe sahip olan füzemiz 35,5 kg ağırlığa sahip olup 12 kg’lik yüksek infilaklı bir harp başlığını ise hedefine götürebilmektedir. Tapa özelliği ile füzelerin istenilen derinlikte patlaması ayarlanabilmekte olup Atış Kontrol Sistemi ile su üstü platformdan gelen seyir ve hedef bilgilerini kullanarak gerekli hesaplamalarını yapabilmektedir. Donanma için kritik olmasada gayet stratejik bir füzedir.

Roketsan Resmi Sitesine Göre DSH’nin Özellikleri

Çap196 mm
Ağırlık (Roket)35,5 kg
Patlayıcı Ağırlığı12 kg
Uzunluk (Roket)1,3 m
Menzil500-2000 m
Patlama Derinliği15-300 m
Harp Başlığı TipiTahrip
Tapa TipiZaman Ayarlı (Atış Kontrol Bilgisayarı ile Otomatik Derinlik Ayarı)
Salvo Aralığı0.8 sn
Yakıt TipiAz Dumanlı Kompozit Yakıt
Atıcı Sistem Mühimmat Kapasitesi6 Roket
Lançer YönlendirmeOtomatik – Manuel
Atıcı SistemStabilize, Sonar Verisi ile Otomatik Lançer Yönlendirme
Atıcı Sistem Ağırlığı1200 kg(Roket Yükü)

Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM)

Gezgin gibi seyir füzesi klasmanınında olan SOM Seyir Füzesi düşman donanmasına görüş ötesi mesafelerden hava araçları ile saldırmamıza olanak sağlayan en stratejik füzelerimizden biridir. Aynı şekilde kara hedeflerine saldırmamıza da olanak sağlayan füzeninin şuanda 4 varyantı bulunmaktadır. SOM-A, SOM-B1, SOM-B2 ve SOM-J aktif varyantlarken SOM-C1 ve SOM-C2’nin yapımı devam etmektedir. Donanma gemilerinde kullanılmıyor olsada Sead Strike ve Deep Strike görevlerindeki en kritik füzelerimizdendir.

SOM J

SOM-A

İlk geliştirilen SOM’dur ve toplam ağırlığı 620 kg’dir. Parçacık etkili harp başlığına sahiptir. Küresel Konumlama Sistemine, Ataletsel Navigasyon Sistemine ve Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemine sahiptir.

SOM-B1

SOM A füzesinin Kzılötesi Görüntüleme Sistemine sahip varyantıdır. Ek olarak otomatik hedef algılama özelliğide eklenmiştir.

SOM-B2

SOM B1 füzesinin sert betonlara daha etkili saldırı yapabilmesi için Ardışık Delici Harp Başlığı ile güçlendirilmiş varyantıdır. Ardışık Delici Harp Başlığı, ana delici ve ön deliciden oluşmaktadır.

SOM-J

F-35 savaş uçağının gövde içi silah istasyonuna uyumlu şekilde tasarlanmış ve bu duruma göre ağırlığı 500 kg’ye kadar düşürülmüş SOM varyantıdır. SOM B1’den farklı olarak ağırlığı düşürüldüğü için kısmi delici harp başlığına sahiptir. Ayrıca Ağ Destekli Mühimmat Kabiliyetine; Evrensel Silah Arayüzü Uyumluluğuna; Yerde,Havada ve Atış Sonrası Görev Planlama Yeteneğine de sahiptir.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 7 Puan: 5]
Etiketler

Hasan

da'Polimat yazarı, İnstagram , Yaani ve Twitter'da "siberba" admini.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı