Yazılım

En Çok Kullanılan 5 Linux Dağıtımı | Ekstra

En çok kullanılan 5 Linux dağıtımını sizler için derledik. *Sonda size ufak bir sürprizimiz var.* Hiç vakit kaybetmeden hemen başlayalım – Kodportali.com

 

Ubuntu

Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde “insanlık” anlamına gelir. Ubuntu, yeni başlayan insanların kolay alışabilmesi için mükemmel bir Linux dağıtımıdır. Kullandığı masaüstü görünüm ve kendine özgü programları olan Ubuntu günlük kullanım ihtiyaçlarını karşılamakta çok başarılı bir dağıtımdır. Kendi özel eklemek istediğiniz her şeyi de kütüphanenize terminal yardımıyla ekleyebilirsiniz. Ubuntu ücretsizdir istediğiniz yerde istediğiniz anda indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. 

 
Elementary OS


Elementary projesi ilk başladığında Ubuntu için temalar ve özel uygulamalar sağlıyordu. Kendi işletim sistemlerinin olmasını isteyen ekip uzun bir süre uğraşıp bunu başardılar. Linux çekirdeğini kullanarak başarılı bir masaüstü ortamı olan ve MacOS gibi görünmesini sağlayan bazı detaylarla kişisel kullanım için oldukça başarılı bir dağıtım olmuş durumda. Çoğu medya türünü desteklemesi ile gönülleri kazanan bu dağıtım tamamen ücretsizdir.

 
Mint

Mint, Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinin çekirdekleri üstüne geliştirilmiş açık kaynaklı ücretsiz bir Linux dağıtımıdır. Windows arayüzüne benzeyen masaüstü ortamı ile yeni başlayanlar için başarılı bir yapıya sahip. Bilgisayar kullanıcılarına kur ve çalıştır şekilde hazır paketlerle birlikte gelen işletim sisteminde bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her şey düşünülmüş.

 

Arch Linux

Arch Linux, yeni başlayanlara asla tavsiye edilmeyen ve asla bu yönde hamle yapmamış bir Linux dağıtımıdır. İlk zamanlarda masaüstü ortamı olmayan bu dağıtım ilerleyen vakitlerde kendini geliştirme amaçlı çok başarılı bir adım attı ve bir masaüstü ortamı kullandılar. Linux hakkında en az orta bilgiye sahip insanların seveceği bir dağıtım.

 

openSUSE

openSUSE, işte karşınızda en hafif Linux dağıtımı. Masaüstü ortamı ve açık kaynak kodlu olması ile birlikte her kesim kullanıcıya hitap eden bu dağıtım, yazılım geliştirenlerin ve bilgisayar korsanlarının(hacker) gözdesi olmuş durumda. Kendi içinde gelen bir sürü program ile günlük kullanımda yeterlilik kazanmış bir yapıya sahip. Bu dağıtımı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

 

 

Merakla Beklenen O An!

Gönlümüzün Birincileri Yerli Dağıtımlar
PARDUS ve PİSİ Linux

Bu iki dağıtım Linux çekirdeğini kullanan yerli işletim sistemleridir. Pisi geliştirme ekibi Pardus’u geliştiren ekipten ayrılmış birkaç kişiden oluşmuştur. Pisi’nin amacı kişisel ve günlük kullanım olsa da başarıyı yakalayamayıp vazgeçildi. Pardus’un amacı tamamen yerlileşmeye katkıda bulunmaktır. Pardus bugünlerde fatih projesi kapsamında akıllı tahtalarda da bulunan bir işletim sistemidir. İlerleyen dönemlerde Pardus’u devlet dairelerinde kullanmayı hedefleyen geliştirici ekip ve sorumlu insanlar geliştirmelerin devam ettiğini ve çok başarılı olacağının haberini verdi. 

 

*Hacker Özel Bölümü*
Kali Linux

Kali, güvenlik amaçlı ortaya çıkmış bir dağıtım olsa da. Bilgisayar korsanlarının(Hacker) gözdesi olmuş durumda. İçindeki bir çok araç ile çeşitli testler yapabileceğiniz bu dağıtım ileri seviye bilgi isteyen çok ağır bir dille normal kullanıcıları uzak tutmak isteyen bir yapıya sahiptir. Kişisel kullanım için elverişli olmayan bu dağıtım tamamen ücretsizdir.

Kali linux masaüstü

 

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Görüşlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayınız. – Kodportali.com Ekibi



Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Reklam engelleyiciyi kapatarak bize destek olabilirsiniz..