HaberOtomobil

Dünyanın en büyük batarya fabrikası Gigafactory ile tanışın!

Tesla Motors ve Panasonic batarya üretiminde çığır açacak olan dünyanın en büyük fabrikası Gigafactory’nin nihai açılışını 2020 yılı içerisinde yapacak.

Gigafactory1, Nevada

Elektrikli otomobillerin kısa menzil sorununu çözmek ve pil teknolojisinde çok daha iyi bir noktaya gelerek maliyetleri azaltmak isteyen Tesla Motors, Panasonic ortaklığıyla birlikte devasa bir projeye başladı. Dünyanın tamamında üretilen batarya sayısından iki kat fazla batarya üretecek olan ve Gigafactory olarak adlandırılan lityum-iyon pil fabrikası, Tesla Motors tarafından ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Tahoe Reno Endüstri Merkezinde inşasına devam edilmektedir.

2014 yılında inşaatı başlamış olan ve 5 milyar dolara mal olacak olan fabrikanın ilk etabı 2016 yılı içerisinde açılmıştır. Fabrika inşaatı etap etap sürekli bir halde sürdürülecek ve bu yıl içerisinde tam kapasite ile çalışmaya başlayacaktır. İnşaatı tamamlandığı zaman fabrika kapladığı yüzey olarak Dünya’nın en büyük binası olup, 558,000 m2 alan kaplayacaktır. Böylece Gigafactory Washington’da bulunan Boeing uçak fabrikasından sonra hacim bakımından dünyanın en büyük ikinci fabrikası olacaktır.

Gigafactory1’in (dikey konumlandırılmış halde) uzunluğunun diğer yapılar ile karşılaştırması

Gigafactory sayesinde Tesla Motors, pil maliyetlerinde en az yüzde 30’luk bir azalma bekliyor. 6500 kişinin çalışacağı fabrikada yılda 500 bin adet Tesla otomobiline yetecek kadar pil üretimi beklenmektedir. Ayrıca 20 yıllık bir süre içerisinde fabrikanın, Nevada eyaletinin ekonomisine 100 milyar dolar ekonomik katkı sağlaması bekleniyor.

Fabrika güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilen enerjiyle çalıştırılacak. Bu sayede fabrikanın, üretim için harcadığı enerji herhangi bir çevre kirliliği ya da karbon emisyonu oluşturmayacak.

Gigafactory’nin Önemi

Tesla Motors’u bu fabrikayı yapmaya iten en temel nokta ise, pil maliyetlerinin yüksek oluşu. Bu fabrika ile pil maliyetleri azalacak ve pil üretim tekniklerinde yeni teknolojik sistemler denenecek. Bu sayede maliyetleri azalan otomobil pillerine olan talep artacak böylece Dünya genelinde lityum-iyon pil arzı artacak.

İnşaat ve Üretim

Nevada’da inşası bu yıl içerisinde tamamlanacak olan fabrika ilk ve son değil. Bununla birlikte Gigafactory 2, Tesla’nın New York’taki yan kuruluşu SolarCity tarafından kiralanmış durumda. Çin’in Şangay şehrindeki Gigafactory 3’ün ise geçtiğimiz yıl inşası tamamlandı. Son olarak Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamada Gigafactory 4’ün Almanya’nın Berlin şehrinin dışında inşa edileceğini duyurdu. Hem Çin’deki hem de Almanya’daki fabrikalarda, lityum-iyon pillerin yanı sıra elektrikli araçlarda üretilecek. Musk dünya çapında 10 veya 12 tane Gigafactory inşa etmek istediğini belirtti.

Gigafactory2, New York
Gigafactory3, Çin
Gigafactory4, Almanya (Plan Aşamasında)

Tesisin (Gigafactory1, Nevada) detaylı tanıtım videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Elektrikli yerli otomobil ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 15 Puan: 5]
Etiketler

Emre Subaşı

Teknolojik gelişmeleri ve uzay araştırmalarını yakından takip eden Emre, Marmara Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı