C #

C# Console Application Dersleri 4 – Değişken Tipleri

Herkese merhaba arkadaşlar da’Polimat, C# Console derslerinin 4. bölümüne hoş geldiniz. Bu makalede değişken hakkında bilgileri anlaşılır bir şekilde sizlere  anlatacağım. Eğer sıfırdan öğrenmek istiyorsanız sizin için yararlı eğitim setimiz sitemizde mevcuttur. Umarım verdiğim bilgiler gündelik hayatta sık sık işinize yarar.

Değişkeni Tanıyalım

Değişken dediğimiz şeyi öncelikle tanımlayalım. Değişkenler C# Console’de yerine atanabilen anlamına gelir. Tabi bu genelde de böyledir. Peki ne yaparız bu değişkenlerle ? Değişkenlerin kullanılma amaçları programın çalışması esnasında oluşturulan verileri saklamaya yarar. Değişkenler sakladıkları verilere göre sınıflandırılır ve ayrılırlar. Örnek olarak kullanıcının yazacağı değişkenler “yazı” veya “sayı” türünde olabilir. Bunları aynı yerde saklamak karışıklık yaratacağı için int , string , char , boolean ve birçok türde değişkenin başlıkları yapılmıştır. Hepsinin özelliklerini bu derslerde anlatmayacağım çünkü burada ki en önemli amaç temelden öğrenmek. Gerekli olan 4 değişkenimiz var. Bakalım bu değişken sınıflandırılması neye yarıyormuş ;

İnt  nedir ?

Kısa ve basit bir tabir ile sayısal değişkeni türlerini saklar. İnt değişkeni kelime ile yazılabilir ama kelime değeri saklayamaz. Eğer int değerine kelime atamayı programda da denerseniz hata vereceğini görürsünüz.

Resimde de gördüğünüz üzere int değerinde bir değişken tanımlıyoruz ve 16 sayısını içinde saklıyoruz. Daha önceden öğrendiğimiz şekilde [ $ ]  işaretini kullanmamız gerekiyor. Kullanmazsak “yaş” değişkeni geçersiz sayılacaktır ve değer göstermeyecektir.

       

String nedir ?

Şimdiye kadar bahsettiğimiz “kelime” değerlerini içinde saklar. İçinde sınırsız Kelime saklayabilir. String türde değişken sayısal değer olarak saklayamaz. Aynı şekilde program da denerseniz hata verecektir.

Resimde gördüğünüz üzere string değeri (“”) içerisinde tanımlanır. Yazdırmak için şekilli parantez içerisinde değişkenin adını yazmanız gerekir (en başta $ işareti olmalı ).

   

Bool Değişken nedir ?

Koşul içerir. Bool türünden değerlere  True - False veya 0<1 gibi değerler gösterilebilir.

Resimde gördüğünüz gibi “denge ” değişkenine “5>4” değeri atanmış. Eğer ( 5 büyükse 4 ten) bu şart doğruysa ekrana True yazdırıyor. Değişken bool durumunda oluyor.

   

Char Değişken nedir ?

Char değişkeni ile String arasındaki tek fark Char değişkeni tek harf karakter saklayabiliyor. Resimde görüldüğü gibi tek tırnak kullanılır.

   

TryParse metodu nedir ?

Öncelikle Tryparse’nin ne gibi durumlarda kullanıldığını anlatayım. Tryparse string değerinde int değişken değeri kullanmak istediğiniz zaman kullanılır. ( Bu konu hakkında yeni dersler gelecektir. )

Resimde gördüğünüz int tipinde “yaş” değişkeni tanımlanıyor. Daha sonra  “Yaşınızı giriniz ” sorusuna karşı olarak kullanıcı yaşını girmesi gerektiği için Tryparse kullanıyoruz.

     

Bu bölümde sizlere kısaca Değişkenleri anlattım. Anlamadıklarınız mutlaka olacaktır. Görsellere ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

C# Console derslerinin devamı için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazarak belirtmeyi unutmayınız! – Kodportali.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı