C #

C# Console Application Dersleri 1 – Başlangıç

Herkese merhaba arkadaşlar da’Polimat C# Console derslerinin 1. bölümüne hoş geldiniz. Bu makalede C# Console dilini kısa ve anlaşılır bir şekilde sizlere  anlatacağım.Eğer sıfırdan öğrenmek istiyorsanız sizin için yararlı eğitim setimiz mevcuttur.

C# da Başlangıç

İlk makalemde sizlere “C# Console” derslerinden bahsedeceğim. Başlangıç Olarak  C# dilini yazabileceğimiz bir derleyici olarak “Visual Studio” ile başlamayı tercih ediyorum. Devam eden derslerimde sizlere daha ayrıntılı bir şekilde anlatım yapacağım. Şu an Console Application’nın ne olduğundan bahsedelim.

“Console Application” C# dilinde grafik arayüzü kullanmadan kullanıcıdan bilgi alıp siyah ekrana yazdırmaya yarayan program kategorisidir. Console Application dışında da kategoriler var ancak biz kolaylık sağlaması amacıyla “Console” den başlıyoruz.

C# İle Neler Yapılabilir ?

C# diline hakim olduğunuz zaman Microsoft gibi firmalarda çalışma imkanı bulabilirsiniz. C# aslen Microsoft firmasının yazılım dilidir. Günümüzde devlet tarafından bazı liselerde bilgisayar bölümü öğrencilerine ders olarak veriliyor. Bazı okullar  dememin sebebi ise okullar arası dil öğrenimi değişebiliyor. Örneğin : A okulu Python Dilini Öğreniyorken , B okulu C# dilini öğreniyor olabilir. C# dili kurumsal bir dildir ve Java diline benzerdir.  C# ile Mobil uygulamalar ve Masaüstü uygulamaları yapabilirsiniz. “C# Console” da ise yapabileceklerimizden bir kaç örnek vericek olursam; ekrana yazı yazdırma , hesaplama yapma gibi uygulamalarla karşılaşacağız.

C# Dili İle Neler Öğreneceğiz ?

Ders makalelerine de döngüler ve metotların kullanımından bahsedeceğim. C# Console derslerinde neleri öğreneceğiz başlıklarına bakalım;

 1. Ekrana “Hello World” yazdırma
 2. Komutlar ( Ne işe yarar ? )
 3. İnt , String değerler 
 4. Noktalama İşaretleri  (\t \n $ )
 5. For Döngüsü
 6. Her biri için
 7. İf – Else 
 8. Random
 9. Do -While
 10. Dizinler
 11. Backgroudcolor &  Foregroundcolor komutları
 12. C# ile 4 işlem

Eklemeyi unuttuğum olabilir. C# Console derslerimiz bunlarla sınırlı olmayacaktır. Ek olarak bol bol örnekler yaparak  tüm öğrendiklerimizi bir arada kullandığımız uygulamalar olacaktır. Sıfırdan Başlayan birisi için anlaşılır bir ders seti sizleri bekliyor. Herhangi bir sorunuz varsa yorumlara yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Not : Öğrenci arkadaşların rahatlıkla anlaması için her makaleden not çıkarıp sürekli denemesi gerekmektedir. Böylelikle daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

C# derslerinin devamını görmek için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayınız! – da’Polimat.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı