C #

C# Console Application Dersleri 9 – Switch/Case

Herkese merhaba arkadaşlar da’Polimat, C# Console derslerinin 9. bölümüne hoş geldiniz. Bu makalede sizlere Switch-case hakkında bilgi vereceğim. Eğer sıfırdan C# Console öğrenmek istiyorsanız sizin için yararlı eğitim setimiz sitemizde mevcuttur. Umarım verdiğim bilgiler gündelik hayatta sık sık işinize yarar.

Switch/Case nedir ?

Switch/case C# Consol da menü oluşturmaya yarar. Değişkenleri sınıflandırmaya yarar. Örnek olarak mevsimleri verebiliriz ; ” İlkbahar-Yaz-Sonbahar-Kış ” 4 adet mevsim varsa bu mevsimlerin hangi ayda olduğunu (Ocak – Kış, Ağustos Yaz gibi ) switch/case ile sınıflandırabilir ve uygulama yapabiliriz. Başka bir kullanım şekli ise başta bahsettiğim gibi menü yapma, bunu daha çok bir uygulama içinde birden fazla örnek yaparken kullanacağız. Örneklerle daha iyi anlayacaksınız. Bu derste en önemli olan noktalama işaretlerine dikkat etmeniz.

Switch/Case Nasıl Kullanılır ?

Switch/case’in kullanımını alt tarafta ki görsellerde örnek uygulama ile anlattım. Uygulama üst yazıda da bahsettiğim üzere mevsimlerin hangi aya denk geldiğini bulduracaktır.  Aşama aşama bakalım. (Görselde gördüğünüz yazım şekli ve noktalamalar normal kullanımdır, kod yazarken böyle kullanıcaksınız.)

İlk olarak başlangıç olarak “mevsimler”  değişkeni kelime değerinde olduğu için string olarak tanımlıyoruz ve çıktı olarak ekranda daha düzgün görünmesi açısından istediğiniz şekilde değer atıyoruz. ( değişkenleri yazım sırasında büyük küçük harf ile uğraştırmaması için küçük yazmanızı tavsiye ederim, daha sonrada görselde ki gibi atama yaparak çıktı da düzgün gözükmesini sağlayabilirsiniz.)

Üst tarafta gördüğünüz üzere Switch yazıp 2 kere ” Tab ” tuşuna bastığınızda otomatik olarak kendini yazdıracaktır. Şimdi yaptığımız uygulamayı açıklayayım.

Case komutuna kategori denilebilir. break komutu ile de kapatılır. Case ve break komutunun içerisine yazdığınız her kod bir kategoridir. Case komutu ” iki nokta ( : ) ” ile kapatılır. break ise ” noktalı virgül ( ; )” ile sonlandırılır (sık sık yapılan hatalar).

Case’in içerisine ayları tanımladık. Bunu menü gibi düşünebiliriz. ” Ocak ” ayının içerisine ” Kış ” yazdık çünkü Ocak ayı mevsimlerden kış. Kısacası ocak kategorisine kış yazdırdık. ileri ki örneklerde daha iyi anlayacaksınız. Şimdi ise tüm aylara hangi mevsim olduğunu yazıyoruz.

Her ayı aynı şekilde yazdıktan sonra en sonda ” Default ” komutu var. Bu komut mevsimler adına girilecek değerlerde tanımladığımız aylar yerine başka kelimeler denerse hata mesajı veya olumsuz olarak devreye girecek.

En son olarak başta mevsimleri tanımladığımız yerin altına uygulamamızın soracağı soruyu yazıyoruz. kullanıcının gireceği değerler mevsimlere eşit olması için mevsimleri kullanıcının gireceği değerlere eşitliyoruz (anlamayanlar için görseli anlatıyorum).

Tüm bu yazdığımız kodların çıktısı şu şekilde ;

Bu bölümde sizlere Switch/case hakkında bilgi verdim. Karmaşık bir konu, anlamadıklarınız mutlaka olacaktır. Görsellere ve noktalama işaretlerine mutlaka dikkat edin. Yorum bölümünden tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

C# Console derslerinin devamı için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazarak belirtmeyi unutmayınız! – Kodportali.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı