C #

C# Console Application Dersleri 8 – Random Ve TryParse Detaylı Anlatım

Herkese merhaba arkadaşlar da’ Polimat , C# Console derslerinin 8. bölümüne hoş geldiniz. Bu makalede sizlere Random metodu ve TryParse komutunu daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağım . Eğer sıfırdan C# Console öğrenmek istiyorsanız sizin için yararlı eğitim setimiz sitemizde mevcuttur. Umarım verdiğim bilgiler gündelik hayatta sık sık işinize yarar.

C# Random Hakkında

Random metodu C# Console de rastgele değer üretmeye yarar. Üretilen değerler çeşitli yöntemlerle atanabilir ve yazdırılabilir. Random’un amacı kısacası rastgele değer üretip yazdırmak. Nasıl yazdırılır derseniz alttaki görselde örnek verildiği gibi bir şekilde yazılır.

Rahatlıkla anlaşılması için sizlere bölerek anlatıyorum ;

Öncelikle görselde ki  ilk satırda yazan “Bercan” ı açıklayayım. İstediğinizi oraya yazabilirsiniz, üreteceğiniz random değerinin ismi olacaktır. 2. satır da ki ” Bercan.Next(1,100) ” parantez içerisinin 1 ve 100 olmasının sebebi 1 ile 100 arasında sayı üretmesini istememiz. Eğer 1 ile 100 rakamları dahil olsun istiyorsak ” Bercan.Next(0,101) ” yapmamız gerekir. Parantez içerisi sayı aralığını belirtir. Şu ana kadar bu sadece random komutunun yazılım şekliydi asıl kullanımı alt tarafta görselde ki gibidir.

Rastgele sayı üretecek olan satırı ” Console.Write(); ” içine yazdık ki üretilecek rastgele sayı ekrana yazdırılabilsin. Uygulamayı her başlattığımızda 1 ile 100 arası farklı sayı ekrana yazdırılacaktır. Bu komutu kullanmak sadece bir kere ekrana sayı yazdıracaktır. Eğer daha fazla kez sayı üretsin istiyorsak For döngüsünü kullanacağız (For döngüsü hakkında bilgi için tıklayın). Şimdi öğrendiklerimizi birleştirerek örnek çözelim.

C# Random Örnek 1 :

20 İle 45 arasında 5 tane üretilen sayıyı alt alta ekrana yazdıralım.

İlk olarak 5 tane istendiği için For döngüsünü 1 ile 5 arasında başlattık. Artık For döngüsüne ne yazarsak 5 kere alt alta yazacaktır. Burası basitti şimdi randoma gelelim, randomu for döngüsünün dışına yazmazsak sürekli aynı sayıyı üretir. ürettiği değer için “sayı” kelimesini kullandım. En son olarak da alt alta yazdırılması için ” WriteLine ” içerisine yazdırdık. Her şey çok basit sadece ezberde tutmak ve mantık kullamak gerekir.

Çıktı : 

C# Random Örnek 2 :

1 ile 10 arasından 3 tane rastgele sayı oluşturup yan yana yazdıralım.

Her şey üstte ki örnek gibidir. Sadece sayı aralığı ve for kaç kere tekrar edecek onu değiştirdik. Ve tabi “Write” Yazmayı unutmuyoruz yoksa yan yana yazdırmaz.

C# TryParse Metodu Hakkında

TryParse Metodunun işlevi girilecek değerin türünü değiştirmektir. Örnek olarak cevabının kelime ile girilmesi yerine sayı değeri ile girilmesini istediğiniz bir soru yazıyoruz. Bunu istediğimiz hale getirecek olan komut TryParse metodudur. Anlamamış olmanız normal daha iyi anlayacaksınız. Yazılma şekli aşağıda görselde ki gibidir.

Çıktı =

Resimde gördüğünüz üzere TryParse kullanıcının gireceği değerin türünü belirliyor.

Örnek 1 :

Kullanıcının gireceği değer sayı ise ekrana “Merhaba” , sayı değilse yanlış değer yazdıran uygulama yapalım.

İnt tipinde değer oluşturduk ama kullanıcının gireceği değeri kontrol etmek için İf-else kullandık ve if ‘ in içerisinde yazdığımız komutun anlamı “ eğer kullanıcının gireceği değer int ise ” şeklinde yazdırdık. Kullanıcı sayı değeri girerse if gerçekleşmiş olur ve ” Merhaba ” yazdırılır ama kelime tipinde değer girilmişse “yanlış değer girdiniz ” yazdırılır. Mantığı basittir sadece tekrar ve mantık gereklidir.

    Çıktı :                                         

Bu bölümde sizlere ayrıntılı olarak Random ve TryParse yi anlattım. Anlamadıklarınız mutlaka olacaktır. Görsellere ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

C# Console derslerinin devamı için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazarak belirtmeyi unutmayınız! – Kodportali.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı