C #

C# Console Application Dersleri 5 – İf-else

Herkese merhaba arkadaşlar da’Polimat C# Console derslerinin 5. bölümüne hoş geldiniz. Bu makalede sizlere if-else hakkında her şeyi anlaşılır bir şekilde  anlatacağım. Eğer sıfırdan öğrenmek istiyorsanız sizin için yararlı eğitim setimiz sitemizde mevcuttur. Umarım verdiğim bilgiler gündelik hayatta sık sık işinize yarar.

İf-Else Nedir ?

İf-else bir şart komutu dur. içerisine yazılan komutlar gerçekleşiyorsa veya gerçekleşmiyorsa bu komutları ayırır. Günlük hayatta yaptığımız bir işi düşünelim. Eğer ( İf ) gerçekleşiyorsa olumlu tepki veririz ama gerçekleşmiyorsa olumsuz  tepki veririz. İf  komutu bu mantıkla çalışır. Örnek vericek olursak ; if içerisine yazdığımız komut ” 5>1 ” olsun. Eğer 5 büyükse 1 den if içerisine yazılan komut çalışır. Ama 5 büyük değilse 1 den else bölümü çalışır. Normalde 5 büyük olduğu için doğru şart sağlanır ve if bölümündeki kod satırları çalışır.

Üstteki görselde gördüğünüz gibi yazılım şekli vardır. Yazımda kolaylık sağlanması için ilk olarak İf yazıyoruz ardından 2 kere “Tab” tuşuna basıyoruz ve if komutu otomatik olarak yazdırılıyor. Else komutunu if’in kapanan parantezinin altına yazarız ve kendisine özel olarak süslü parantezler açarız. yazılım şekli bu kadardır.

Else-İf  nedir ?

Else if birden fazla şart sağlanması durumunda kullanılabilir. Her şart birbirini desteklemeye bilir bunu  kullanırken else kullanmayız kullanırsak da en sona da kullanırız örneklerle daha iyi anlatalım.

Üstteki görselde gördüğünüz gibi birden fazla şart ekleyebiliyoruz . Örnek de daha iyi anlayacaksınız.

İf – Else Ve Else – İf ‘e Örnek

Bir tane kutlama olsun ve bu kutlamaya Bercan ve Anıl davetli olsun. Girişte herkese adını soran bir sistemin uygulamasını yapalım ve çıktı ile görelim.

İlk olarak string değere davetlilerin adını atıyoruz. Adını sisteme yazdıran herkese konuk tanımında bulunduğumuz için string değerinde konuk tanımlıyoruz. Daha sonra davetlileri yani Bercan ve Anılı davetliler değişkenine atıyoruz. Sorumuzda konuk cevap vereceği için ” ReadLine ” ‘a konuğu atıyoruz. Bundan sonra ki resimde ;

Davetlileri tanımladık sıra uygulamamızın kime nasıl cevap vereceğine geldi. İf içerisine  davetli kişilerin isimlerini tanımlıyoruz tanımlama yaparken ” || ” veya anlamına gelir. Eğer konuk adını yazdığında Bercan veya Anıl isimlerini kullanamazsa giriş yapamayacaktır. Bunu çıktıda görelim ;

Çıktı :

Bu bölümde sizlere ayrıntılı olarak if ‘ i  anlattım. Anlamadıklarınız mutlaka olacaktır. Görsellere ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

C# Console derslerinin devamı için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazarak belirtmeyi unutmayınız! – Kodportali.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı