C #

C# Console Application Dersleri 2 – “Merhaba Dünya”

Tekrardan herkese merhabalar. ” C# Console ” derslerimizin 2. bölümündeyiz. Bu bölümde sizlere Visual Studio üzerinden ” Console Application ” nasıl açılır ve ekrana “Merhaba Dünya” yazdırmayı göstereceğim. Umarım verdiğim bilgiler gündelik hayatta sık sık işinize yarar.

 

Visual Studio Console Application Nasıl Açlır ?

Öncelikli olarak C# Console Application ile neler yapacağımızı planlayalım. Benim tercihim bu bölümde ekrana “Merhaba Dünya” yazdırmak. O zaman başlayalım.

 

İlk olarak bilgisayarımızdan “Visual Studio” yu çalıştırıyoruz.

 

Daha sonra yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere ” File>>New>>Project ” butonlarına tıklıyoruz.

 

 

Önümüze açılan kutudan “Console application” satırını bulup seçiyoruz. Alt kısıma uygulamamızın adını yazıyoruz ve uygulamamızın nereye kayıt olması gerektiğini seçiyoruz. En son olarak “ok” butonuna basarak kod yazacağımız alanın açılmasını bekliyoruz.

 

 

Açılan sayfada kırmızı kutucuk içinde bulunan kodlar, yazdığınız kodların nereye gideceğinin bir nevi adresi olarak temsil ediliyor ve bu kodlar uygulama tarafından otomatik olarak oluşturuluyor.

C# Console “Merhaba Dünya” yazdırma

 

VS Kodu

Öncelik olarak resimde gördüğünüz kırmızı kutucuktan başlayalım. Kırmızı kutucuk içerisindeki sayılar yazdığımız kodların satır sayısını gösteriyor ve aynı zamanda bizlere herhangi bir hata işleminde yer belirterek kolaylık sağlıyor.

Yeşil Kutucuk içerisine gelicek olursak artık işin içine girmiş oluyoruz yani kod yazma bölümüne geliyoruz. Yazılan kodlar { } (Şekilli parantez) içerisine yazılır. Tabi ki de her kod için şekilli parantez kullanılmaz. Gelecek derslerde daha iyi anlayacaksınız.

13. satırda gördüğünüz ” Console.WriteLine(“Merhaba Dünya”); ” komudunu ilk olarak sizlere açıklayayım.

Ekrana birşey yazdırmak istediğiniz zaman ” Console.WriteLine(“”); ” veya ” Console.Write(“”);  ” Komutları kullanılır.

Peki nedir bu Write ile WriteLine arasındaki fark ?

Bu sorunun cevabı çok basit “Write” komudu yazınızı yan yana yazdırırken, “WriteLine” komudu ise yazınızı alt alta yazdırır. Ekrana yazı yazdırmak gördüğünüz kadar basit. Biz ne yapacağız derseniz : kod kısmında sayısal hesaplamaları bilgisayara yaptırarak ön planda çalışan bir uygulama arayüzü oluşturacağız.

Anlamadığınız şeyler olursa yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.

Şimdi geçelim yazımızın altında yazan ” Console.Read(); ” komuduna. Bu komut ise olmazsa olmazımız bir komuttur. Komudun işlevi yazdığınız kodu ekranda görünür halde kalmasını sağlar. Eğer kod satırlarınızın sonunda Console.Read(); kodu yoksa uygulamanızı başlattığınız zaman ekranda hiçbirşey görünmeyecektir.

 

 

 

“Merhaba Dünya ” kodumuzu yazdıktan sonra üst kısımda bulunan Start butonuna basıyoruz.

 

 

Ve karşımıza çıkan sonuç olarak siyah ekrana merhaba dünya yazıyor.Bundan sonraki bütün Console kodlarını bu şekilde yazacağız.

 

Bu bölümde sizlere kısaca Visual Studio üzerinden C# Console application nasıl açılır onu gösterdim. Yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

C# Console derslerinin devamı için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazarak belirtmeyi unutmayınız! – Kodportali.com Ekibi

 

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı