C #

C# Console Application Dersleri 10 – Do While

Herkese merhaba arkadaşlar da’Polimat, C# Console derslerinin 10. bölümüne hoş geldiniz. Bu makalede sizlere Do-while döngüsünü ayrıntılı bir şekilde anlatacağım . Eğer sıfırdan C# Console öğrenmek istiyorsanız sizin için yararlı eğitim setimiz sitemizde mevcuttur. Umarım verdiğim bilgiler gündelik hayatta sık sık işinize yarar.

Do While nedir ?

Do-while döngüsü, kodun bir kez çalıştırılması dışında  önce kod bloğunu çalıştırır ve sonra koşulu kontrol eder. Kullanmak için içerisine yazılan kod satırlarını kontrol eder ve sonlandırmak için “While” bloğunu çalıştırır. While , içerisine yazılan kodları nasıl bitirileceğine karar veren bölümdür.

Resmi açıklayalım ;

  1. kodumuzu yazdıktan sonra parantez açılır ve koşullar yazılır.
  2. While Döngüsü içerisine şartınızın ne zamana kadar sonlandıracağınızı yazın(görsel örnektir).

Daha iyi anlayabilmeniz için örnekler çözelim.

Do while Örnek

İlk olarak Do yazdıktan sonra her zaman ki gibi kolaylık sağlaması için iki kere ” Tab ” tuşunu basıyoruz ve hazır olarak do komutu yazdırılıyor. daha sonra örnek sorumuzu kod halinde yazıyoruz.

soru : 1 den 10 a kadar olan sayıları do while kullanarak ekrana yazdırın.

1) Bir adet sayı değişkeni tanımlayacağız adı da ” i ” olacak. İ değeri başlangıçta ” 0 ” ile başlayacağı için değer atıyoruz. 

2) Do döngüsünü yazıyoruz ve 1 den 10 a kadar olacağı için while nin içerisine ” başlangıç değeri < 10 ” yazıyoruz. (başlangıç değeri = i)

3) Şimdi geriye kalan i değerini ekrana yazdırmak ve her seferinde 1 adet arttırmak. Bunu yapmak çok basit. Öncelikle ” i ” değerini olduğu gibi yazdırıyoruz. Olduğu gibi yazdırılan i değeri sıfıra eşit olduğu için programın while bloğunda, ” i ” 10 dan küçük olana kadar çalışmasını isteniyor. Program kendini i değeri 10 dan küçük olduğu sürece çalıştırmaya ve tekrar ettirmeye devam edecektir. İ ‘yi yazdırdıktan sonra ” i++; ” yazdırsak sıfır olan i değeri bir daha ki tekrarlamada 1 artacak ve i değeri sıfırdan 1 olacaktır.

Çıktı : ” 0 ” dan başladığımız için sıfır ile birlikte 10 adet değer ekrana yazdırdı.

Bu bölümde sizlere ayrıntılı olarak Do while döngüsünü anlattım. Anlamadıklarınız mutlaka olacaktır. Görsellere ve noktalama işaretlerine dikkat edin. Yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

C# Console derslerinin devamı için tıklayın

Ders ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında yazarak belirtmeyi unutmayınız! – Kodportali.com Ekibi

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı