Teknoloji

Bilgisayarınızı hackleyebilecek bir Lightning kablosu yaptılar.

Muhtemelen zaten güvenmediğiniz kişilere ait USB flash sürücüleri bilgisayarınıza takmanın riskli olduğunu biliyorsunuzdur. Kötü niyetli bir programın kişisel verilerinize izinsiz erişim sağlama olasılığı vardır. Ama artık, sadece dikkat etmeniz yeterli olmayacak gibi gözüküyor. Bir güvenlik araştırmacısı, USB kablolarının, Apple’ın Lightning kablosu gibi görünen kabloların bile bilgisayarınızı nasıl ele geçirebileceğini gösterdi.

Lightning

Verizon Media için çalışan ve nickname olarak “MG” adını kullanan bir güvenlik araştırmacısı olan Mike Grover, birinin bilgisayarını hackleyebilecek modifiye Lightning kabloları geliştirdi . MG kendi üretmiş olduğu ve “O.MG kablolar” adını verdiği kabloları Def Con güvenlik konferansında bir miktar satmış. Daha sonra ise Hak5 olarak bilinen online güvenlik ürünleri mağazası ile herkes için satışa sunmuştur. fiyat olarak 100 $ ücret talep ettiği halde kısa sürede tükendiğini görüyoruz.

MG, kablolarının iPhone’unuzla birlikte aldığınız standart Lightning kablosu gibi göründüğünü ve çalıştığını söylüyor. Ancak MG, USB konektörünün içinde kablosuz erişim noktası içeren yazılım ve donanımı saklamayı başarmış. Kablo bir bilgisayara takıldığında, kullanıcının oturum açma bilgilerini çalmayı denemek veya kötü amaçlı yazılım yüklemek için uzaktan tetiklenebiliyor.

MG’ye göre, O.MG kablosu gibi kablolar 10 yıldan fazla bir süredir var. “Bu teknolojik yeteneklerin çoğu gerçekten yeni bir şey değil” diyor. NSA’nın ,buna oldukça benzer bir kablo yaptığını bunun COTTONMOUTH olarak adlandırıldığını söylüyor.

Fakat MG’nin NSA kaynaklarına ihtiyacı yoktu. Mutfağında bir Lightning kablosu alarak ve küçük bir kişisel devre kartı ile birleştirip frezeleme makinesi kullanarak kestiği küçük devre kartlarıyla da değiştirerek yaptı . Kablo üzerinde çalışan yazılımı, kendi küçük ekibiyle geliştirdi. “Bunu yapmak için artık bir devlete ait bir örgüt gerekmiyor.” diyor.

 

 

MG’nin önceki donanım korsanlığı geçmişinde, yazdığı yazılımı yükledikten sonra tam anlamıyla bir bombaya dönüşen bir USB sürücü bulunuyor. Bir bilgisayar korsanı, bir Lightning kablosunu değiştirebilecekse,  diğer USB kablolarını da değiştirebilir.

Herkesin erişebileceği bir şekilde satışa sunmuş. Teorik olarak kötü niyetli korsanlarda alabilir. MG, çalışmalarını belgeleyerek ve kabloyu güvenlik araştırmacılarının alışveriş yaptığı bir mağazada satıyor. Ve bu araştırmacıların potansiyel saldırılardan önce bu zararlı USB kablolarına karşı savunma yapmayı düşüneceğini umduğunu söyledi .

 

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızıda buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Enes Alğan

Merhaba, Ben Enes Alğan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı