Yazılım

Assembly ve Assembler Nedir? | Assembly ile Neler Yapılır?

 Assembly aslında işlemcinin konuştuğu dildir. Öğrenmesi ise kolay gibi görünse de aslında pekte kolay sayılmaz. Bu zorluğunun nedeni ise gelişmiş bir kullanıcı arayüzü olmamasıdır. Bilgisayarlarda ki ikili sayı sistemine (Binary) en yakın kodlamayı yapan dildir. Assembly ile bilgisayar programları yapmak mümkündür fakat yapılacak programların kalitesi tamamen yapanın profesyonelliğine bağlıdır. Assembly dilini anladığınızda işlemciyle konuşabileceğiniz için bilgisayara hükmedebilirsiniz. Assembly dilinin derleyicisi Assembler ‘dır. Assembly Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde ders olarak görülür.

 

Assembly Avantajları | Assembler ve Dis Assembler

Assembly’nin en büyük avantajlarını anlatmam için öncelikle derleyici mantığını bilmemiz gerek. Şöyle ki: derleyiciler sizin yazılım dilinizi bilgisayar diline çevirir en ana görevleri budur. Örnek vermek gerekirse . C++ da yazılan bir satır kod makine diline 5-6 satır kod olarak çevrilebilir (genelde daha uzun olur) fakat assembly’i bilgisayar rahatça anladığı için boyuttan ve assembly ile yazılmış program çalıştığında çok daha az bellek kaplamasına neden olur.

Assembly sayesinde işlemci üzerindeki her komuta aracısız erişim sağlanır.

Çok hızlı çalışmasından dolayı hız gerektiren kritik programlarda kullanılır (kernel ve donanım sürücüleri).

Bir kodu C# ile de yazsanız Python ile de yazsanız eninde sonunda makine diline dönüşür. Makine dilini ise dis assembler lar sayesinde assembly’ye çevirebilirsiniz.Bu da demek ki siz C# bilmeseniz dahi C# ile yazılan bir program üzerinde oynama yapabileceksiniz.

 

Tek kötü yanı ise öğrenmesi sabır gerektiren bir dil olması. 

işlemci ile ilgili görsel sonucu

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Reklam engelleyiciyi kapatarak bize destek olabilirsiniz..