BilgisayarC #DonanımYazılım

«Arduino Nedir? Nerede, Nasıl, Niçin Kullanılır? Bölüm 1»

«Arduino Nedir»

Arduino kendi içinde çeşitli komponentler barıdıran bir mikrokontrolcüdür. Tıpkı bir beyin gibi çalışan bu mikrokontrolcü, projelerde sensörlerden bilgi almak, elektronik devreleri kontrol etmek, bilgi göndermek gibi çeşitli projelerde kullanılır.

«Modelleri»

Arduino’nun bir çok modeli vardır, bu modellerin her biri kendine has özellikleri vardır. Örnek vermek gerekirse Arduino Nano az yer kaplaması gereken projelerde kullanılırken daha fazla yere sahip ve daha fazla devreyi kontrol etmek için Arduino Mega kullanılır. Ama sıklıkla tercih edilen model Arduino Uno modelidir çünkü pin sayısının fazlalığı, 5 ve 3.3 volt verebilme gibi bir çok özelliğe sahiptir.

«Nasıl Kullanılır»

Arduinoyu kullanmak için Arduno IDE programına ihtiyacınız vardır. Arduino IDE’yi yükledikten sonra karşınıza şöyle bir ekran gelicektir:

Arduinoda kod yazdıktan sonra satirin sonuna “;” işareti getirmeliyiz. Bu durum sadece “define” gibi komutlar için geçerli değildir.”;” işareti kodun bittiğini gösterir.

Ekrandaki “void setup” kısmına yazacağımız kodu arduino 1 kere okuyacak ve ayarlarını yapıcaktır. Sonra ise “void loop” kısmını sonsuza* kadar baştan sonra doğru okuyacaktır. Örnek vermek gerekirse diyelim ki şöyle bi kod yazdık:

void setup() {
 pinMode(2, OUTPUT);
}
void loop() {
 digitalWrite(2, HIGH);
}

Bu kodu yazdıktan sonra Arduinomuz 2. pinden sonsuza* kadar 5v çıkış vericektir. Buradaki pinMode(2, OUTPUT) komudu 2. pinin çıkış olarak ayarlandığını gösteriyor. Eğer ki siz 2 değil başka bir pinden çıkış almak istiyorsanız 2 yerine başka bir pin numarası yazabilirsiniz. Diyelim ki siz çıkış değil de giriş (Okuma) almak istiyorsanız OUTPUT yerine INPUT yazmanız gerekiyor. Ayrıca digitalWrite komutu arduino’ya 2. pine güç vermesini söylüyor. Eğer digitalWrite(2, LOW) yazarsanız o pinden çıkış vermez

Peki şimdi biz 2. pinden aldığımız çıkışla bir ledi nasıl kontrol edicez ona bakalım. Bir ledi yakmak istiyorsanız uzun (+) bacağınını Arduino’nun 2. pinine (+) kısa bacağını Arduino’nun GND pinine bağlamalıyız ancak siz ledin uzun bacağına 220 ohm üzeri bir direnç bağlamazsanız lediniz muhtemelen bi süre yanıp sonra bozulacaktır. Çünkü Arduino’nun verdiği akım ledin iç yapısına zarar verir, bunu engellemek için direnç bağlayarak Arduino’nun verdiği akımı azaltacağız.

Şimdi ise ledi 1 saniye aralıklarla yakıp söndürelim. Bunu yapmak için aşağıdaki kodu Arduinomuza yükleyelim.

void setup() {
 pinMode(2, OUTPUT);
 }
 void loop() {
  digitalWrite(2, HIGH);
  delay(1000);
  digitalWrite(2, LOW);
  delay(1000);
 }

Bu kodu Arduinomuza yüklediğimizde 2. pine 1 saniye aralıklarla lojik 1 (5v) ve lojik 0 (0v) verecektir. Bu kodumuzda 1 saniyelik gecikmeyi sağlayan “delay” komutudur. Bu komuttaki değerler milisaniye biçimindedir yani 1 saniye gecikme için delayın değeri 1000 olmalıdır.

*Arduino’nun gücü kesilene kadar

« Devamı 2. Bölümde »

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 5 Puan: 5]
Kaynak
Arduino DelayArduinoArduino Yazılım DiliArduino Tarih
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı