MobilYazılım

Android Programlama Nedir ? Android Studio Kurulumu


Androide bir uygulama yazmak günümüzde artık çok daha kolay. Uygulamanızı yazıp markete yüklemek için sadece yıllık $25 dolar ücretinizi ödemeniz yeterli! 

Markete yükleme sürecine kadar giden yol marifetli olmasına rağmen hiç de karmaşık değil. 

Eğer ki Android programlama işine girişme istiyorsanız, JAVA öğrenmelisiniz. Yeterince bilgi birikiminiz olduktan sonra zor aşamayı atlatmış olacaksınız.JAVA Nedir ?

Java 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. 2016 yılında 9 milyon geliştiricisi ile en popüler diller arasındadır.

write once, run anywhereyani“bir kere yaz, her yerde çalıştır” en meşhur sloganı olup bize JAVA’nın güçlü olduğunu gösteren en sağlam belgedir. Derlenen Java dosyası, Java Virtual Machine üzerinde çalıştığından her hangi bir platforma bağlı kalmaz.


Neden Android Programlama ?

Android Programlama’nın iyi işler çıkartılırsa çok kazançlı bir iş olduğunu bilmeyen yoktur. Yalan da değil. Teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesiyle telefon gündelik hayatımızla her geçen gün daha da bütünleşmekle birlikte uygulama ihtiyacı doğuruyor. Yani insani ihtiyaçlarımıza uygun uygulamalar yapmak belki de sizi daha iyi noktalara taşıyabilir!

Bu makaleyi açıp Android Programlamayı araştırıyorsan hiç durma. Mobil programlama geleceği olan, önü açık ve kısmen ücretsiz bir platforum.  

Nereden başlıyorum ?


Android Stuido’yu tanıyalım

Android Studio, Android uygulamalarının geliştirildiği, üst seviye özelliklere sahip ve Google tarafından da önerilen resmi programlama aracıdır.

Android Studio, geliştiriciler için tasarlanmış bir uygulama olup yanında hızlı ve zengin bir emilatör bulundurmakta. Ayrıca farklı özellik ve sürümlere göre çoklu APK çıktısı sağlayabiliyor. İşte Android Studio’dan bir kaç kare;

Nasıl İndirilir ?

İnternet tarayıcınızdan buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Ama bu kadar değil. Android uygulama geliştirebilmek için bilgisayarınıza JDK (Java Development Kit) kurmalısınız. Onu da buradan kurabilirsiniz.

Artık hazırsın!

Bundan sonra yapman gereken bol bol araştırma yapmak ve kendini daha da ileriye taşımaya gayret etmek. Ayrıca kendine kurs ve kitap almanı da öneririm. Hızlı öğrenmene yardımcı olabilir. 

Bu zorlu ve sabır isteyen yolda emin adımlarla ilerleyeceğine inanıyorum. Sağlıcakla…


Android ve İOS sürümleri ve özellikleri hakkındaki iki farklı konumuzu da okuyabilirsin.


Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı !

Reklam engelleyiciyi kapatarak bize destek olabilirsiniz..