Gündem

Amazon ve Ring Davalık Oldu!

Konuya girişmeden önce Ring’i açıklamama izin verin lütfen. Merkezi Kaliforniya olan Ring, 2015’te güvenlik kameraları satmaya başlayan bir şirketti, başarısından dolayıyda Amazon tarafından 1 milyon dolara satın alındı. Şimdiyse satışlarına devam ediyorlar. Ayrıca Ring çok makul fiyatlarda kaliteli duran iç ve dış mekan için olan güvenlik sistemleriyle ünlü bir şirket. Şu andaysa çok ciddi bir davayla karşı karşıyalar.

Amazon ve Ring’e Dava Nasıl Açıldı?

John Baker Orange’in Ring’ten temmuz ayında evine aldığı güvenlik sisteminin hacklenmesi dava açılmasına sebep oldu. Olay ise John Baker Orange’nin çocukları basketbol oynarken kamerasının hacklenmesiyle başladı. Hacker, çocuklar oynarken onların hareketlerini yorumluyordu. Sonrasındaysa onlardan kameraya yaklaşmalarını istedi. Bu olaydan sonraysa dava açmaya karar veren John, Kaliforniya mahkemesine başvurdu ve davayı açtı.

Amazon ve Ring’in sistemlerini yeterince korunaklı yapmadığı düşünülüyor

Köklü bir şirket olan Amazon, ve onun bünyesinde olan Ring gibi büyük bir şirketi görünen o ki büyük bir dava süreci bekliyor. Bu çok ciddi bir şey ve sattıkları o kadar güvenlik sistemleri var. O yüzden bu şu an gündeme bomba gibi oturmuş durumda. Davada Amazon ve Ring, güvenlik uygulamalarını ihlal ettiği söylenirken, aynı zamanda zayıf parola uygulamalarındaki güvenlik ihlali ve iki faktörlü güvenlik koruması olmamasıyla da suçlanıyor. Ring şirketine sorulan sorulardaysa hukuki bir süreç olduğu için yorum yapmayacağını belirtti.

Düşüncelerim

Şayet ki Amazon gibi büyük bir firma böyle bir skandalı gerçekten yaşadıysa ilerleyen süreçte bayağı sorunla karşılaşacakları şüphesiz. Biliyorsunuz, Ring gibi çok satış başarısı yakalayan bir firma ve bu davayı kaybederse nasıl toparlanabilir hiçbir fikrim yok. Ring, kurulumu ve kullanması kolay güvenlik sistemi araçları satsa da, iddia edildiği gibi insanları korumuyorsa insanlar paralarını çöpe atmış demektir ve bu karşılıksız kalmaz. Tüketici hakları sayesinde buna kolaylıkla bir dur denilecek ve muhtemelen para iadesi yapılır, ki böyle bir şey yaşanırsa Ring şirketinin çöküşü kesin demektir. Ve yine böyle bir dava kaybedilirse Ring’in yanı sıra Amazon’da büyük bir güven kaybedecek. Sonuçta bu dava sadece Ring’i değil, Amazon’u da ilgilendiriyor. Sonuçta burada çok önemli bir kural ihlalinden bahsediyoruz.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 0 Puan: 0]
Etiketler

Emir Erdem

18 yaşında, eğlenmeyi seven, oyun ve teknoloji sektörüne tutku besleyen yazarınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı