TeknolojiYazılım

ASELSAN AESA radarını 2022’de tamamlayacak

ASELSAN’ın radar konusundaki en büyük projelerinden biri de Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 uçaklarına takılacak olan AESA yani Elektronik Taramalı Aktif Dizin Teknolojisi’nden yararlanan radar sistemi. İDEF 2019 Fuarı’nda modeli sergilenen radar için çalışmaların 2022’de tamamlanması hedefleniyor.

HEDEF TANIMA

Çok fonksiyonlu radarın işbirliği olmadan ve otomatik hedef tanıma teknolojileri bulunuyor. Ayrıca radar dalga bozma saldırılarına karşı koruma ve elektronik destek ve saldırı özellikleri de bulunuyor.

Radarın havadan havaya yetenekleri arasında uzun mesafe arama, tarama modu sırasında iz bulma, füzeler için seyir ortası yön tayini ve savaş hasar tespit özellikleri var.

Yer istihbarat çalışmaları İçin havadan yere gözlem özellikleri yanında, sentetik aralıklı radar (SAR) ve yerde hareket eden hedefleri belirleme ve izleme GMTI/T/ modları bulunmakta.

Uluslararası boyutta önemli bir rakip olacak.

APG-83’E RAKİP

ASELSAN radar sisteminin Northrop Grunman APG-83 Yapay Açıklıklı Radar (SAR) sistemine rakip olacağını belirtiyor. Northrop radarı Lockheed F-35 teknolojisiyle uyumlu geliştirildi. Ayrıca ABD F-16’larına da entegre edildi.

Aselsan’ın bir de hafif uçaklar ve İHA’lar icin geliştirdiği bir SAR teknolojisi var. Bu sistem 23 kg ağırlığında ve 300W güçle çalışıyor. Sistemde sabit X bant radar anteni var. Radar, GMTI ve SAR görüntüleme özellikli olacak. Özellikle SAR’ın gelişmiş farklılık tespit özelliği olacak. Ayrıca deniz arama özellikleri de bulunacak. Testlerin 2021’de tamamlanması hedefleniyor.

Radarın ilk aşamada 2019-2020 arasında kullanılacak modeli, mekanik yönlendirmeli olacak; sağa/sola, yukarı-aşağıya hareket edecek sistemin iki yıllık testlerinin ardından 2021’den sonra “aktif elektronik taramalı dizi” (AESA) radarı monte edilecek.

AESA radar anteni hareket etmiyor. Sabit duran sistem saniyede binlerce kez yaydığı elektronik dalgalar ile aynı anda farklı yönleri tarayabiliyor. Bu sadece arazi haritalandırma ve aynı anda yüzlerce hedef takip edilebiliyor.


24 Saat Havada Kalacak

Gövdenin altında ise Aselsan tarafından geliştirilen CATS sistemi, hedefin takip edilmesi ve görüntü alınması amaçlı kullanılacak.

450 kg yük taşıyabilecek

Maksimum kalkış ağırlığı 5 ton olacak Akıncı, 2 adet Roketsan MAM-L, 2 adet 500’er librelik Mk82 (Roketsan TEBER) veya 2 adet Mk82 (TÜBİTAK SAGE KGK kitli) bomba taşıyabilecek. Akıncı gövde içinde 450 kilogramlık faydı yük ile uçabilecek.

Oylamak için tıklayınız :
[Toplam: 5 Puan: 4.2]
Yoluyla
dapolimat
Kaynak
dapolimat
Etiketler

Mikail Küçükkoçak

"Üç türlü aristokrasi vardır; birincisi yaş ve kıdem; ikincisi servet; üçüncüsü akıl ve bilgidir. En şereflisi sonuncusudur"

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı